10. Hafta Hamilelik

10. Hafta Hamilelik

10. Hafta Hamilelik

10. haftadan merhaba, bu haftaya girmenizle birlikte bebeğiniz bir çilek boyutuna erişti. Bu da ortalama 3 cm olduğunu gösteriyor, bebeğiniz ara vermeden büyümeye devam ediyor. Kafası vücuduna oranla daha büyük, beyni diğer uzuvlarına göre daha hızlı büyümekte.

Kafasının alt kısmında olan kulakları büyüdükçe olması gereken yere gelecek merak etmeyin. Geçen haftalarda gelişen kasları nedeniyle bebeğiniz hareket etmeye başladı. Kollarını büküyor, ayak parmaklarını oynatabiliyor.

Omurgası oluşum sürecine devam ediyor henüz sırtındaki deri şeffaf olduğu için omurgası görünür halde. Kemik ve kıkırdak yapısı gelişmeye devam ettiği gibi kafasındaki kulak kanalları oluşumuna başladı.

Bebeğiniz gündüz daha aktif halde, bir uyuyor bir uyanık kalıyor. Çene kemikleri de oluşurken, diş etlerinin altında bulunan diş tomurcukları da oluşuyor.

10. Hafta Hamilelikte Annedeki Belirtiler

Kendinizi halen yorgun hissetmeniz doğal, rahminiz şu an itibari ile bir greyfurt büyüklüğünde. İlk hamileliğinizi yaşıyor iseniz karnınız henüz dümdüz görünüyor olabilir.

Göğüsleriniz hamilelikten önceki boyutlarından daha büyük durumda, bu dönemlerde bir iki kilo almış olabilirsiniz. Beli lastikli pantolonlar giymek sizi daha rahat hissettirebilir. Çıkacağınız yürüyüşler, doktor kontrolünde yapacağınız yüzme sizin ve kaslarınızın gevşemesini sağlayacak.

10. hafta içinde olmanızla birlikte kalbiniz daha fazla kan pompalıyor, ileri haftalarda vücudunuzda varis oluşmasını engellemek için bolca yürüyüş yapmanızı tavsiye ediyoruz. Kan dolaşımının artması için sol tarafınıza uzanarak uyumak, bacak bacak üstüne atmadan oturmak sizin için en ideal olanı.. Yeterince uyuyun ve kaliteli şekilde dinlenin.

Demir oranı yüksek besinler tüketmelisiniz, bebeğinizin bilişsel gelişimi için demire ihtiyaç vardır.

Demir içeren besinler;

  • Yumurta
  • Kuru meyve
  • Kırmızı et
  • Fasulye
  • Mercimek
  • Fındık
  • Yeşil yapraklı sebzeler
OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort