11. Hafta Hamilelik

11. Hafta Hamilelik

11. Hafta Hamilelik

11. haftalık hamilelikle birlikte bebeğinizin boyutu 4 cm oldu, karşılaşırma yaparsak şu anki büyüklüğü brüksel lahanası kadar. Bebeğinizin kalbi güçlü bir şekilde atmaya devam ediyor, inanmayacaksınız ama kalp atışı sizinkinin tam iki katına tekabül ediyor. Dakikada 120 ile 160 arasında atmaya devam ediyor ve artık bebeğinizin kalp atış sesini duyabilirsiniz.

Yavaş büyüdüğünü düşünseniz bile önümüzdeki haftaki boyutu şu anki halinin 2 katına ulaşacak. Beyni, ciğerleri ve böbrekleri olması gereken formu aldı ve görevlerini üstlenerek çalışmaya başladılar. Gelişip büyümeye devam edecek bu organlarla birlikte bebeğiniz bazı motor hareketleri de yapabiliyor.

Tebrikler, bebeğiniz artık esiniyor, hıçkırıyor, emebiliyor ve yutkunuyor. Onu koruyan amniyotik sıvının içinde solurken aynı zamanda idrarını da yapabiliyor. El parmakları arasındaki perde çoktan kayboldu yakın zamanda ellerini açıp kapatacak hatta göbek bağını bile tutabilecek.

Şimdiden tekme atmaya başladı bunu öyle çok sevecek ki ilerleyen günlerde sizi uykunuzdan tekmeleriyle uyandıracak. Bir kaç haftadır saydam olan cilt tabakası gelişimini hız kesmeden sürdürecek.

11. Hafta Hamilelikte Annede ki Belirtiler

Yorgunluğunuz ve mide bulantılarınızda kısmen azalma olduğunu gözlemleyeceksiniz. Bir kaçtadır sizi tüketen uyku hali yerine daha enerjik hissedebilirsiniz. Hamilelik sürecinde ilk 3 ay içinde 2 yada 5 kilo almanız normaldir. Haftada yarım kilo almaya dikkat ederek, aşırı kilo almaktan sakınmalısınız.

Kendinizi daha aç hissediyorsunuz bunun sebebi ise bebeğiniz sizden beslenmeye başlıyor. Dengeli ve sağlıklı beslendiğiniz sürece yemek yemenizde hiç bir sorun yok. Karnınız belirmeye başladı, hamile kıyafetleri giymeye başlayabilirsiniz. Bu süreçte şişkinlik, gaz gibi sıkıntılar çekmeniz doğal. Karnınız büyümeye başladıkça organlarınız bebeğiniz için yer açmaya başlıyor şişkinliğin sebebi de bu. Gazlı içecekler, kızartılmış yiyeceklerden, aşırı şekerli gıdalardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Her gün mutlaka C vitamini almalısınız, 85 mg oranında tüketmelisiniz.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort