14. Hafta Hamilelik

14. Hafta Hamilelik

14. Hafta Hamilelik

Bebeğinizin gelişimi hız kesmeden devam ediyor şu anki uzunluğu 8,5 cm ve büyüklüğü bir şeftali kadar. Böbrekleri çalışmaya başladığı için içinde yüzdüğü amniyotik suyu yutarak idrara dönüştürüyor. Anlayacağınız gibi bebeğiniz şu an küçük olsa bile sizin yaptığınız gibi ağzını açıp kapatabiliyor, emme ve yutkunma reflekslerini yerine getirebiliyor.

Yüz kasları sıkı bir çalışma gerçekleştirirken gırtlak, yemek borusu, soluk borusu ve ses telleri tam tekmil şekilde doğumdan sonraki çığlık çığlığa ağlamaya hazır vaziyette.

Küçük ince tırnakları oluştu aynı zamanda geçen hafta oluşan göz kapakları gelişmeye devam ediyor. Vücudunu sıcak tutacak olan Languo isimli vücut tüyleri uzuyor. Bu tüyler bebeğinizi sıcak tutmaya yarayacak. Merak etmeyin ilerleyen hamileliğinizde bu tüyler vücut yağlarıyla yer değiştirecek.

Yüzü tamamlanan bebeğinizin gözleri ve kulakları olması gereken yerdedir. Çenesi oluşumunu tamamlamışken damak önden arkaya hareket ederek açılıp kapanabilir halde.

14. Haftalık Hamilelikte Anne Belirtileri

Hamile kadınların en sevdiği ve rahat oldukları 2. trimestıra dönemindesiniz. İyice belirginleşmeye başlayan karnınız sayesinde eski pantolonlara giremeyebilirsiniz.

Rahmizin kasık kemiklerinize doğru yükselmeye başladığı için belinizin giderek kalınlaştığını fark etmiş olabilirsiniz. İlk dönemde olan sık idrara çıkma ve bulantı neredeyse bitmek üzere.

Rahminiz büyüdüğü ve yer değiştirmeye başladığı için karnınızın sağ ve sol tarafında ağrı hissetmeniz gayet doğaldır endişelenmeyin. Öksürmek, ani harekette bulunmak ağrının çoğalmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda ayaklarınızı bedeninizden yüksekte kalacak şekilde biraz uzanmayı deneyin.

Burnunuzun tıkandığını hissedebilirsiniz buna gebelik riniti deniliyor. Projesteron hormonu şişkinliğe neden olduğu için rahat nefes almanızı zorlaştırabilir. Bu gibi durumlarda burun spreyleri kullanmayın, burun deliklerinize vazelin sürmeniz daha iyidir…

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort