18. Hafta Hamilelik

18. Hafta Hamilelik

18. Hafta Hamilelik

18. Haftadan merhaba, bebeğiniz sorunsuz bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bu haftayla birlikte boyutu bir dolma biberine ulaştı, boyu ise 13-14 cm civarında. Bir rutin geliştirdi uyuma alışkanlığına kavuştu. Vücudunu saran cildi hala çok ince bu yüzden kan damarları görünür halde.

Cinsiyetini belirleyen üreme organları oluşarak yerini buldu. Erkek bir bebeğiniz var ise cinsel organı ultrasondan kolaylıkla fark edilebilir, kız ise rahmi ve yumurta kanalı şekillenerek olması gereken yeri aldı. 18. hafta hamilelikte bebeğinizin cinsiyetini ultrason yardımıyla öğrenebilirsiniz.

Küçük parmaklarındaki parmak izleri oluşmaya başladı, bu aralar karnınızın içinde oldukça aktif şekilde hareket ediyor. Bir iki hafta sonra bu hareketleri bizzat hissetmeye başlayacaksınız. Kulaklarını kafa kısmındaki doğru yerlerine geldi ve çalışmaya başladı. Yüksek sesleri duyuyor ve tepki verebiliyor.

Ciğerlerinde gelişmeyi sürdüren hava keseleri oluşumunu tamamlarken bebeğinizin hıçkırmasına neden olur.

18. Hafta Hamilelikte Anne Belirtileri

Enerjinizin çabuk tükendiğini ve çabuk yorulduğunuzu fark ediyorsunuzdur. Bunun nedeni vücudunuzdaki hormonların değişmesi ve kalbinizin kan pompalamayı artırmasından kaynaklanıyor.

Gün içinde kan şekerinizin düştüğünü hissediyorsanız sıcak ve yağlı olmayan hafif yemekler yiyerek şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Rahiminiz giderek büyüdüğü için karnınız belirgin bir halde hamile olduğunuzu ele veriyor. Kendinize dikkat etmeniz gereken bir dönemdesiniz, ani hareketlerden sakının ve oturup kalkarken yavaş olmaya özen gösterin.

Dolaşım sisteminizin üstünde büyük bir yük var ve çok çalışıyor, yan etkisi olarak gün içinde tansiyonunuz düşebilir. Bol sıvı tüketmeye çalışın.

Artık geceleri sol tarafına yan yatarak uyuma alışmalısınız. Rahminize giden kan damarlarının tıkanmaması için yan yatmalı, bacaklarınızın arasında yastık koymalısınız…

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort