20. Hafta Hamilelik

20. Hafta Hamilelik

20. Hafta Hamilelik

20. haftaya giren hamileliğinizde bebeğinizin şu anki ağırlığı 300 gr civarına ulaşmış durumda. Uzunluğu 16 cm iken, büyüklüğü bir dolma biber boyutuna ulaştı. Duyularını kontrol eden beynindeki bölge hızla gelişimini sürdürüyor. Kalp atışları diğer haftalara nazaran daha güçlü ve sistematik. Bebeğinizin cinsiyetini bu haftayla birlikte doğruluk payı neredeyse şaşmayacak şekilde öğreniyorsunuz.

Bebeğiniz kız ise rahmi gelişimini sürdürüyor ve yumurtlalıklarında ilkel yumurtalar oluşmaya başladı bile. Bebeğiniz erkek ise testisleri oluşmaya başladı. Ultrason muayenesinde bebeğinizin cinsiyetini öğrenmenizin tam zamanı!

Bebeğiniz büyüyen karnınızın içinde esnemekten, tekme atmaktan acayif keyif alıyor. Bulunduğu kesenin içinde dönüyor, amniyotik sıvının içinde dalma hareketleri yapıyor. Artık bebeğinizin hareketlerini hissedebiliyorsunuz, hıçkırıklarını dikkatli olduğunuz sürece kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Gerçek saçları çıkmaya başladı, bu saçlar doğumdan bir iki hafta sonra dökülerek yenilenecek. Burnu ve kulakları son şeklini almak üzere gelişiyor.

20. Hafta Anne Belirtileri

Tebrikler anne adayları, yolun yarısına varmış bulunuyorsunuz. Doğum öncesi doktor kontrolleri sırasında doktorunuz tahmini doğum tarihinizi saptamaya ve uterusunuzu yüksekliğini ölçebilir. Olası doğum kusurlarını saptamamın yapılması için tarama isteyebilir ve bebek gelişimi hakkında sizi bilgilendirebilir.

Hemoroit şişmiş damarlardan şikayetçi olabilirsiniz, bol su içmenizi tavsiye ediyoruz bu sizi rahatlatacak bir ipucudur.

Karnınızda hissettiğiniz ritmik sarsıntı bebeğinizin hıçkırıklarından kaynaklanıyor. Bebeğinizin olgunlaşmamış diyaframı amniyotik sıvıyı yuttukça spazmlara neden oluyor. Endişelenmenize gerek yok, bebeğinizin hareketlerinin tadını çıkarmayı deneyin.

Doktorunuzla iletişime geçerek 6 aylık ultrason zamanınızı ayarlamalısınız, ortalama 60 dk sürecek olan ultrason da bebeğinizin gelişimini rahatça öğrenebilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort