Pet Shop

21. Hafta Hamilelik - hamile.com

21. Hafta Hamilelik

21. Hafta Hamilelik

21. Hafta Hamilelik

Yeni haftayla birlikte bebeğiniz boyu 26 cm civarında ve ağırlığı 300-310 gram arasında seyrediyor. İleri haftalarla birlikte daha fazla ağırlaşacak ve daha hızlı büyüyecek. Şu anki büyüklüğünü kıyaslarsak büyük bir muz kadar. 21. haftanın en güzel gelişmesi ise işitme yetisi geliştiği için bebeğiniz sizin konuşmalarınızı, gülüşünüzü ve dinlediğiniz müziği duyabiliyor.

Bebeğinizin kalp atışları sizinkinden 2 kat hızla atıyor, dakikada 12-160 arası atıyor. Bebeğinin kalp atışını dinleyen çoğu anne bu atışları dört nala koşmaya benzetir. 21. haftaya yaklaştığımız bu haftayla bebeğinizin parmak izleri ve elleri tamamıyla şekillendi. Büyük ihtimalle bebeğiniz parmağını emmeye başlamış olabilir.

Organları neredeyse hayati fonksiyonlarını gerçekleştirecek kadar gelişti, bebeğiniz tatlı olan amniyotik sıvıdaki şekeri bağırsaklarından absorbe ederek dışkı olarak dışarı atabiliyor.

21. Hafta Hamilelikte Anne Belirtileri

Hamileliğinizin 6. ayına girmiş bulunuyorsunuz, başlangıçtaki zor semptomları güçlü bir şekilde atlattınız. Muhtemelen gebeliğin şu an için en rahat haftalarındasınız. Rahminiz giderek büyüdüğü için midenize baskı yapabilir. Hissettiğiniz mide yanmalarının nedeni budur, halk arasında bebeğin saçlarının mide yanmasına neden olduğu söylentisi yanlıştır.

Vücudunuza dikkatlice baktığınızda cildinizde kahve-kızıl, pembe veya mora çalan çizgiler fark edebilirsiniz. Cildiniz karnınızdaki büyüklüğe ve gerilmeye uyum sağlamaya çalışıyor ancak yine de çatlaklar oluşabilir. Baldırlarınızda, göbeğinizde ve göğüslerinizde oluşan bu gerilmeler kaşıntıya de neden olabilir. Nemlendirici ve doğum öncesi doktorunuzun önerdiği çatlak kremlerini kullanabilirsiniz.

Altıncı ayına giren hamile kadınların genel şikayeti bacak kramplarıdır. Geceleri daha yoğun olarak hissedeceğiniz kramplar karşısında endişelenmeyin, uyku öncesinde ılık duş biraz rahatlamanızı sağlayacaktır.

OKUYUCU YORUMLARI