Pet Shop

22. Hafta Hamilelik - hamile.com

22. Hafta Hamilelik

22. Hafta Hamilelik

22. Hafta Hamilelik

Bebeğinizin varlığını gün geçtikçe daha fazla hissedebiliyorsunuz çünkü kilosu artıyor ve daha aktif bir şekilde hareket ediyor. Geçen haftadan bu yana boyu 27 cm’e ulaştı, ağırlığı ise tam 450 gram. Hamileliğinizin ilk haftasında haşhaş tohumu kadar olan büyüklüğü şu anda büyük bir papaya meyvesi kadar.

Bebeğinizle olan bağınız giderek güçleniyor çünkü sizi duyabiliyor, çıkardığınız seslere karşılık tepki vermeyi öğrendi. Heyecanlandığınızda bunu hemen fark ediyor, keyfiniz yerindeyse o da mutlu bir şekilde hareket ediyor. Aranızdaki iletişimi güçlendirmek için ona şarkılar söyleyebilir, onunla konuşabilirsiniz. Sesiniz onu rahatlatıp sakinleşmesini sağlıyor, doğumdan sonra da sesinizi duymayı sevecek.

Beslenme rutininize C vitamini mutlaka eklemeli ve düzenli şekilde almaya sürdürmelisiniz. Bebeğinizin kolajen oluşumunda etkili olan C vitamini diş, kemik ve cilt oluşumunda ihtiyacı olan yapı taşlarından birisi.

Vücut ısısını örtecek olan kahverengi yağ katmaları oluşumunu sürdürüyor şu an için vücudund %1 oranında yağ tabakası bulunuyor.

Henüz tam anlamıyla nefes alıp vermeyi başaramıyor olsa da bunun için ilk denemelerini yapıyor. Ciğerleri henüz tam anlamıyla işlevine başlamadı bu yüzden oksijeni plasentadan almayı sürdürecek.

22. Hafta Hamilelikte Anne Belirtileri

Vücudunuzda kan dolaşımını arttırmak için bolca sıvı tüketmeye ihtiyacınız var. Amniyotik kesesinin değerlerinin düşmemesi için günde en az iki buçuk litre su içmeli, çorba, taze sıkılmış meyve suları tüketmelisiniz.

Bağışıklık sisteminiz hamilelik hormonları yüzünden zayıflayacaktır, bu da kolayca grip ve soğuk algınlığına yakalanabileceğiniz anlamına geliyor. Kendinizi kırgın ve hasta hissettiğinizde doktorunuzun izni olmadan ilaç kullanmayın. Bunun yerine doğal C vitamini kaynaklarını ve tavuk suyu çorba gibi şifalı gıdalar tüketin.

Karnınız dışarıdan hamile olduğunuzu belli edecek kadar büyüdü. Yürürken dengenizi tam anlamıyla sağlayamayabilirsiniz, yürürken ve merdivenden inerken yavaş olmalı düşme riskinden kendinizi korumalısınız.

Son aylara yaklaşırken bebeğiniz sizin daha çabuk yorulmanızı sağlamadan önce bebek odası hazırlıklarına başlayabilirsiniz. Tatlı telaşlarınızı gerçekleştirmek için tam zamanı…

OKUYUCU YORUMLARI