23. Hafta Hamilelik

23. Hafta Hamilelik

23. Hafta Hamilelik

23. haftayla birlikte bebeğinizin ağırlığı giderek artıyor, şu anki kilosu 500 gram. Boyut olarak bakıldığında büyük bir patlıcan kadar ve 28 cm civarında.  Karnınızın içindeki hareketlerini hissediyor hatta hareket ettiğinde cildinizin yüzeyinde görebiliyorsunuz.

Dış dünyada henüz nefes almaya hazır değil ancak ciğerleri hala gelişimini sürdürüyor. Bebeğinizin kulak kemikleri sertleştiğinden bu yana sesiniz net bir şekilde duyabiliyor. Onunla ne kadar konuşur, şarkılar söylerseniz sesiniz doğumdan sonra da tanıdık gelmeye başlar. Böylelikle ağladığı zamanlarda onu sesinizle ve konuşmanızla sakinleştirebilirsiniz.

Şu an içinde bulunduğu amniyotik sıvının içinde yüzüyor, esneme hareketleri yapıyor hatta elini yumruk yaparak kordon bağını tutuyor.  İçinde bulunduğu bu sıvı üç dört saatte bir yenilenir, bu yolla dışkısı da dışarı atılmış olur.

Kilosu artmaya başladı önümüzdeki 4 hafta içinde kilosunun iki katına ulaşacak. Vücudu henüz yağlanmaya devam ediyor, bütün organları oluşmasına rağmen ince bir zardan hala görünür haldeler.

23. Hafta Hamilelikte Anne Belirtileri

Hamilelikten dolayı vücudunuzdaki kan dolaşımı vücudunuzun ödem tutmasına neden oluyor. Özellikle de yaz aylarında hamile kalmışsanız ayak bilekleriniz aşırı şekilde şiştiğini fark edeceksiniz. Yüzünüzde, ellerinizde aniden şişlik oluşmadığı sürece korkmanıza gerek yok.

Kadınların %20’si hamilelik döneminde demir eksikliği anemisi rahatsızlığıyla karşılaşır. Demir açısından zengin kırmızı et, şekerkamışı şurubu, yeşil mercimek, ıspanak, lahana gib yeşil sebzeler tüketerek dışarıdan demir almayı sürdürmelisiniz.

Bir hamilelik komplikasonu olan preeklampsi yüksek tansiyon, bulanık görme, baş ağrısı, yüzde ve elleri de ani şişlik olarak ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda hemen doktorunuza başvurmalı tetkiklerin yapılmasını istemelisiniz.

Egzersiz ve yürüyüşler kasılan bacaklarını rahatlatacaktır, kendinizi çok yormadan hareket etmeye odaklanabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort