26. Hafta Hamilelik

26. Hafta Hamilelik

26. Hafta Hamilelik

Bu hafta bebeğinizin burun delikleri açılıyor, ilk nefeslerini almak için alıştırma yapmaya çalışıyor.  Şu anki ağırlığı 670 -680 gram arasında değişiklik gösterirken boyu ise 36 cm.  İçinde bulunduğu sıvının içinde oksijen ve hava olmadığı için ilk doğuma kadar ki sürede amniyotik sıvıyı solumaya devam edecek.

Bu haftalarda bebeğinizin emme refleksi oldukça gelişmiş durumda.  Çoğu anne bebeğini ultrasonda parmağını emer vaziyette gördüğünde şaşırabilir.

Göbek bağını kavrayabilecek kadar kasları ve eklemleri gelişmiş durumda, omurgası güçlenmeye devam ediyor.

Bebeğinizin gözleri tamamıyla oluşmasına rağmen iris pigmentleri henüz gelişimini tam olarak sağlamadı.  Doğumdan sonraki 6 ay içinde göz rengi değişkenlik gösterebilir.

26. Hafta Hamilelikte Anne Belirtileri

Preeklampsi hamilelikten kaynaklanan yüksek tansiyondur.  Genel olarak hamileliğin 37. haftasında görülmesine rağmen daha erken görülme ihtimali de vardır.

Bu dönemde aktif olmayı sürdürerek vücudunuzun direnç kazanmasını sağlamalısınız. Vücudunuz için bir yenilik olan hamileliğe egzersiz ve yürüyüşlerde daha kolay adapte olabilirsiniz.

Düşük kan şekeri başınızın dönmesine neden olabilir, bu yüzden sık ve az yiyerek enerjinizi toplayabilirsiniz.  Siz ne zaman yemek yerseniz bebeğinizde sizinle birlikte yemek yer.  Bu sebeple ne yediğinize ve sağlıklı olup olmadığına çok dikkat etmelisiniz.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort