28. Hafta Hamilelik

28. Hafta Hamilelik

28. Hafta Hamilelik

Bebeğinizin şu anki boyu tam 38 cm ve ağırlığı 900 gramın üstünde seyrediyor. Boyut olarak karşılaştırıldığında bir lahana büyüklüğünde. Geçen haftadan itibaren gözlerini açıp kapabiliyor hatta göz bile kırpabiliyor. İnanmayacaksınız ama şu anda anne karnından dış dünyadaki ışığı algılayabiliyor.

Dış dünyaya hazırlanmak için vücudu yağ bağlamaya devam ederken beynindeki nöronlar hızla bölünerek çoğalıyor. Kalp atışları şu an için dakika da 140 kere çarpıyor, herhangi biri göbeğinize kulağını dayadığında kalp atışlarını duyabilir. Belli bir uyku düzenine sahip, aynı saatte uyuyor ve uyanıyor. Bebeğinizin vücudunda surfaktan üretiliyor, bu akciğerlerdeki keselerin birbirlerine yapışmasını önlüyor ve doğumdan sonra doğru şekilde nefes alabilmesini sağlayacak.

28. Hafta Hamilelikte Anne Belirtileri

Hamileliğinizin son üç ayına girmiş bulunuyorsunuz, kısa bir zaman içinde bebeğinizi kollarınıza alabileceksiniz. Bu yüzden şimdiden bebeğin ihtiyaçlarını ve odasını hazırlamaya girişebilirsiniz. Doğuma kısa bir süre kaldığı için doktorunuz sizden iki haftada bir kontrole gelmenizi isteyebilir. Doğuma son bir ay kaldığında ise bu kontrol iyice sıklaşarak haftada bir kez gelmenizi isteyecek.

Bazı hamile kadınlar bu dönemde bacaklarının alt kısmında karıncalanma hisseder. Karıncalanma hissi yürüdüğünüzde ve hareket ettiğinizde geçiyor ise huzursuz bacak sendromu yaşıyor olabilirsiniz.

Hamilelik damgası diye adlandırılan çatlaklar son aylarda karnınızın iyice büyümesiyle göbeğinizde, göğüslerinizde ve kalçalarınızda ortaya çıkabilir. Çatlakların çoğu doğumdan sonra ortadan kaybolsa da birazı kalabilir, krem ve yağ kullanmanızda bir sakınca yoktur.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort