3. Hafta Hamilelik

3. Hafta Hamilelik

3. Hafta Hamilelik

3. haftaya girdiğiniz andan itibaren vücudunuzda inanılmaz bir değişim başlamış demektir. Tabi ki siz bu değişikleri henüz hissedemiyor olsanız bile karnınızda yeni bir yaşamın oluşumu başlamış demektir. Bebeğiniz şu anda sürekli büyüyen bir hücre topuna benziyor. Hücre topu olarak tanıttığımız aslanda Blastosis, rahme yerleştiği andan itibaren hCG salgılamaya başlayarak plesantaya hazırlık yapar.

Bu hormon sayesinde vücudunuza yumurta üretmemesi emri verilir. Gebelik hormonu olarak da bilinen hCG ile birhlikte vücuduuzda yoğun şekilde östrojen ve progesteron üretimin de artış görülür.

Hamileliğin 3. haftasında vücudunuzdaki hCG değerleri 5 -5 mlU arasında seyreder. Hamile olan anne adayı için normal değerler olarak saptanır. Bu sürette gebelik testi yaptığınız da çift çizgiyi görebilirsiniz, gebelik testinin pozitif çıkmasını sağlayan hCG hormonudur.

Blastosisin çevresinde oluşmaya başlayan amniyotik sıvı, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bebeği koruyacak ve muhafaza edecek olan sıvıdır. İçinizde yumurtanın ve spermin döllenmesiyle meydana gelen embriyo çok küçük olmasına rağmen bölünmeye ve çoğalmaya devam ediyor. Embriyonun büyüklüğü toplu iğne başı kadardır ve boyutu 0,150 mmdir.

3. hafta hamilelikte Annedeki Belirtiler

Eğer çocuk yapmayı planlamıyor iseniz henüz hamile olduğunuzu bilmiyor olabilirsiniz. Ancak bu haftanın sonunda adet kanaması yerine leke şeklinde iç çamaşırınızı kirletecek kahverengi bir sıvıyla karşılaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı kadınlar erken hamilelik belirtileri görmeye başlayabilir.

  • Ağızda oluşan metalik tat
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Aşerme
  • Yiyeceklerden tiksinti hissetme
  • Aşırı hassas koku olma yetisi
  • Uyku hali
  • Sık sık idrara çıkma
  • Vajinal akıntılar

Hamileliğin 3. haftasından itibaren bazı belirtileri siz farkında olmadan vücudunuz göstermeye başlar. Göğüslerinizde şişkinlik ve yumuşaklık hissini fark edebilirsiniz, tıpkı regl öncesindeki göğüs hassasiyetinize benzer. Gün boyunca çok iş yapmamanıza rağmen kendinizi bitkin düşmüş ve yorgun hissetmeniz doğaldır. Sıkça idrara çıkma en erken görülen hamilelik belirtilerinden birisidir. 3. hafta içinde olmanızla birlikte vücut ısınızın yükseldiğini hissedebilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort