Pet Shop

30. Hafta Hamilelik - hamile.com

30. Hafta Hamilelik

30. Hafta Hamilelik

30. Hafta Hamilelik

Doğuma sayılı haftalar kalmışken şu an bebeğinizin ağırlığı 1,3 kg ve büyük bir lahana boyutunda. El tırnakları diğer haftalarda uzamaya başlamıştı bu haftaysa ayak tırnakları çıkmaya başladı. Beyni gelişimini sürdürüyor geçen haftalarda beynin yüzeyi pürüzsüzken şu an da yeni kıvrımlar ve karakteristik oyuklar oluşmak üzere. Ayırt edici görünümünü alana kadar inanılmaz bir hızla kıvrımlar oluşumunu sürdürecek.

Vücudunu korumak üzere ince bir tüy tabakası olan lanugo yavaş yavaş kaybolmaya başlıyor. Çünkü bebeğinizin vücut sıcaklığını beyni ve vücudundaki yağ hücreleri kontrol ediyor. Bu dönemde içtiğiniz sütteki kalsiyum direk bebeğinize geçerek kemiklerin oluşumuna katılır. Bebeğinizin kemik ilikleri alyuvar üretimine başladı. Doğum tamamlandığında kendi gelişimine devam edebilecek.

30. Hafta Hamilelik Anne Belirtileri

Hormon değişimi sebebiyle eklemleriniz güçsüz kaldı ve bu da dengenizi korumakta zorlanmanıza sebep olabilir. Karnınız giderek büyüyor ağırlık merkeziniz değiştiği için aniden kalktığınızda sallanma ve düşme tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz. Daha yavaş ve kontrollü hareketlerle ilerleyin.

Hormonların değişmesinin başka bir yan etkisi ruh haliniz deki değişimlerdir. Duygusal iniş çıkışlar yaşayarak biraz sarsılabilirsiniz. Doğumun yaklaşıyor olması sizde gerginlik huzursuzluğa neden olabilir, endişeleriniz de takılı kalmadan doğumunuzu planlamanız sakinleşmenizi sağlayabilir.

7 aylık hamile olduğunuz için karnınız giderek büyüyor ve gerilen derinizde kaşıntı hissediyorsunuz. Kaşımak yerine nemlendirici sürmelisiniz.

OKUYUCU YORUMLARI