36. Hafta Hamilelik

36. Hafta Hamilelik

36. Hafta Hamilelik

Mutlu sona adım adım yaklaşırken bebeğiniz geçen haftaya kıyasla 250 gram daha ağır ve şu anki kilosu 2750 gram. Boyu 46-49 cm arasında, doğum sonrası yaşamak için bütün sistemleri gelişmiş ve çalışır vaziyette.

Sindirim sistemi çalışmaya hazır vaziyette, ilk sütünü emdiğinde sorunsuz şekilde harekete geçerek sindirecek. Bebeğinizin yüzü ve yanakları gelişimini tamamlayan emme kasları ve son haftalarda depoladığı yağlar nedeniyle oldukça dolgun halde.

Bebeğiniz daralan yer yüzünden eskisi kadar  rahat hareket edemiyor, doğum pozisyonunu aldığı içinde kafası aşağıda duruyor.

Bu haftayla birlikte bebeğiniz dış dünya da nefes alıp verebilecek şekilde solunum sistemi gelişti.

Eskisi kadar bebeğinizin hareket etmemesi sizi endişelendirmesin, şu an uterusun içini doldurduğu için tekme ve taklalar atamıyor.

36. Hafta Hamilelikte Anne Belirtileri

Bebeğiniz baş üstü konumda olduğu ve rahminizi kapladığı için rahat oturamıyor, hareket edemiyordunuz. Bebeğin başının karnının altında olduğunu hissedebilirsin. 37. haftaya kadar bebekler çoğunlukla doğum pozisyonunu almış olur, eğer almadıysa hala pozisyon değiştirme şansı vardır. Ancak doğuma bir iki hafta hala bu ihtimal çok azdır.

Bebeğinizin konum değiştirmesine mesanenize baskı yapmasına neden olduğu için sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorsunuz. Sorunsuz bir hamilelik süreci geçirmenize rağmen uzun seyahatlerden ve uçak yolculuklarından uzak durmalısınız.

Hamileliğin 36. haftasında anne adayının alması gereken ideal kilo 11,5 ile 13,5 kilo arasıdır. Bu ortalama bir kilodur, annesinin hamilelik önce vücut kitlesine göre az çok değişiklik gösterebilir.

Braxton Hicks, yalancı kasılmalarınız sıklaşabilir, kasılmalar arasındaki süreyi dikkatle izlemeli bulantı, vajinal akıntı, baş ağrısı, yüksek ateş gibi belirtiler ortaya çıktığında hemen doktorunuza başvurmalısınız…

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort