Pet Shop

6. Hafta Hamilelik - hamile.com

6. Hafta Hamilelik

6. Hafta Hamilelik

6. Hafta Hamilelik

5. hafta bitip 6. haftaya girdiğinizde ilk doktor kontrolünüz için randevu alabilirsiniz. Doktorunuz ilk muayenenizi karnınızdan ultrasonla yapabilir, bebek kesesini göremediği durumda ise vajinal ultrsonografiyle keseyi görebilir. Kesenin gelişimini kontrol eden doktorunuz rahim ve yumurtalıklarınızı da kontrol ederek her hangi bir sorun olmadığından emin olacaktır.

Görevini yapmaya başlayan plasenta gelişimine devam etmektedir, hızlı bir şekilde 5. aya kadar gelişimi devam eder ve bu ay içinde gelişimini tamamlamış olur.

Plasentanın görevlerini daha önceki yazılarımızda üstünde durmuştuk, tekrar hatırlatmak istersek plasentanın üç görevi bulunur. Öncelikle en büyük görevi anne ile bebek arasındaki besin, vitamin, oksijen, hormon gibi yaşamsal ihtiyaçlarını aktarma işlemini yapmasıdır. İkincil görevi yağ ve glikojen üreterek embriyonun oluştuğu ilk dönemlerde onu beslemektir. Üçüncü görevi ise hamile hormonu olarak bilinen hCG’yi üretmektir.

6. haftaya girmenizle birlikte bebeğinizin boyutu bir elma çekirdeğine ulaştı. Ve kalbi atmaya başladı, kalbinin boyutu neredeyse kendi boyutuna eş değer. Aynı zamanda bu hafta bebeğinizin ağzı, burnu yavaş yavaş oluşmaya ve şekillenmeye başladı. Koyu nokta halinde gözleri belirmeye başlarken, kolları ve bacaklarını da şekilleniyor.

Küçük bebeğinizin kalp atışları dakika da 100 ile 160 arası bir hızla atıyor. Kanı vücudunda dolaşmaya başladı ve bağırsakları gelişmeye başladı. Beyninde yer alan hipofiz bezi ve geri kalan kısımları gelişimini sürdürürken, kemikleri de oluşmaya başlıyor.

6. Hafta hamilelikte anne adaylarında belirtiler:

Duygusal açıdan kendinizi dengesiz hissettiğiniz bir döneme girdiniz, anlık sinir patlamaları yaşayabilirsiniz. Duygusal yoğunluğunuz hat safhada bu da ağlama isteğinizi perçinleyebilir.

Karnınızda göğüslerinizde aşırı hassasiyet belirirken, hafif kanamalarla karşılaşabilirsiniz. Şiddetli bir kanama görmediğiniz sürece korkmanıza gerek yok.

OKUYUCU YORUMLARI