Anne Karnındaki Bebek Diğer Fetüsü Emerek Herkesi Şok Etti!

Anne Karnındaki Bebek Diğer Fetüsü Emerek Herkesi Şok Etti!

Kolombiya’da yaşayan anne adayı, doğumuna iki ay kala şu ana kadar dünya üzerinde 200 kişi de görülen bir olay yaşadı. Barranquilla’lı anne Monica Vega, ultrason kontrolü için doktoruna gittiğinde sıra dışı bir durumla karşılaştı. Bir kız bebeği olacak olan Vega’nın ultrason görüntülerinde iki göbek bağının olduğu ortaya çıktı.

Ultrason görüntülerinde iki göbek kordonu görünmesi Vega’nın çoklu hamilelik yaşadığının belirtisi değildi. Karnındaki kız bebek rahimde bulunan diğer fetüsü emerek göbek kordonuyla ona bağlanmıştı.

Paraziter bir şekilde büyümeye devam eden ikiz, bebeğin içinde gün be gün büyüyerek organlarına zarar vereceği için Vega hemen ameliyata alındı. Doktorları hayrete düşüren bir durum olsa da, ameliyat sonrasında Vega bir kız bebeği dünyaya getirdi. Doğumun hemen ardından kız bebek ameliyata alınarak içerisinde büyümeye devam eden paraziter ikizi çıkarıldı.

Bebeğin içinde yaşamaya devam eden paraziter fetüsün beyni ve kalbi olmadığı için hayatta kalabilmesi için bebekten beslenmek zorundaydı.  Başarılı bir ameliyat sonrasında tek çocuk sahibi Vega kızına Itzmara ismini verdi.

Fetüs içinde fetüs olarak adlandırılan bu durum dünya üzerinde yaklaşık 200 kişide görülmüş ender vakalardan birisi. 500 binde bir görülen bu olay bir çeşit gelişimsel anomali olarak adlandırılıyor.  İkiz bebeklerden birini büyümesinde oluşan yavaşlama veya gelişimin deki eksikliğin neden olduğu düşünülüyor. Büyümeyi sürdüren diğer ikize bağlanarak hayatta kalan paraziter ikiz, çok nadir ultrasonda fark edilebiliyor.

Doğum öncesinde fark edilmediği gibi doğum sonrasında fetüs içinde fetüs olayının görüldüğünü benzer vakalara rastlandı. Hindistan’da 19 yaşında doğum yapan bir kadının, bebeğinin karnında bir kol ve beyin olduğu fark edilerek ameliyata alınmıştı.
Türkiyenin en büyük evden eve taşıma web sitesine hoş geldiniz linklere tıklayıp sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
evden eve nakliyat şirketleri
agri evden eve nakliyat
aksaray evden eve nakliyat
amasya evden eve nakliyat

OKUYUCU YORUMLARI

 • Hamilelikte Kilo Aldıran Yiyecekler Neler – hamile.com
  2 sene önce

  […] Anne karnında bebek gelişiminde proteinlerin yeri çok büyük biliyorsun. Yumurta da en büyük protein kaynaklarından birisi. Ayrıca içerisinde bebeğin için faydalı olan folik asitleri de barındırıyor. […]

  28
 • Baba Adaylarına Hamilelik Sürecinde İşe Yarar Tavsiyeler – hamile.com
  2 sene önce

  […] telaşlı süreçte baba adaylarının anne adaylarına destek olmak ve yanında olmak zorundalar. Anne adayının hormonal değişiklikleri farklı tepkiler vermesini sağlarken baba adayları bu […]

  31