Bebeğinizi Büyütürken Bu Hatalara Dikkat Edin!

İlk defa anne ve baba olan çiftler bebeklerini büyütürken bir çok kez endişeye düşebilir ve bazı hatalar yapabilir.  Bebek kılavuzuyla gelen bir makine değildir, bu yüzden yapacağınız hatalar size doğruyu bulma şansını kazandırır.  Tecrübe kazandıkça ve bebeğinizi tanıdıkça neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar verme yetisi kazanırsınız.  Bu süreçte kulaktan duyma bilgilere itimat etmeyip uzmanların bebek yetiştirme konusundaki tavsiyelerine kulak verebilirsiniz.

Ebeveynler hayatlarının en değerli olan şeyleri olan bebeklerini korumak, ona güzel bir gelecek sunmak ister. Bu sebeple halk arasında kulaktan dolma yayılan batıl inanç kökenli hataları uygulayabilirler.  Bebeklerinin iyiliği için yapılan bu hatalar istenmeyen sonuçlar doğurarak bebeğin sağlıklı gelişimini engelleyebilir.

Geleneksel olarak sürekli duyduğumuz ancak yanlış olan bilgileri sizler için sıraladık.

1- Ağlayınca hemen kucağıma almalıyım

İlk def anne olmuş bir kadın için bebeğinin ağlamasına dayanmak zordur.  Bebekler farklı sebeplerden nedensiz de ağlayabilir ve bu süreçte annesini yanında istediği anlamına gelebilir.  Her ağladığında kucağına almak yerine yanında olup ten teması kurup, bebeğinizle konuşarak onu sakinleştirebilirsiniz. Ancak bebek ağladığında kucağa alışmasın tabiri de yanlıştır.  Gerektiğinde bebeğinizi kucağınıza almalı ve güvende olduğunu hissettirmeniz onun duygusal gelişimi için önemlidir.

2- Çok fazla banyo yaparsa üşütür

Bu yanlış bir yaklaşımdır.  Bebeğin hasta olmasını sağlayan yıkandıktan sonra soğuk hava almasıdır.  Yaz aylarında bebeğinizi her gün, kış aylarında ise haftada 3 gün yıkayabilirsiniz, bu onu rahatlatacaktır ve sudan korkmamasını sağlayacaktır.

3- Fitil vereyim ateşi hemen düşsün

Özellikle diş çıkarma döneminde bebeğiniz sürekli ateşlenebilir.  Ateş yüksek seviyelere ulaşmadığı sürece tehlikeli bir durum arz etmez.  Çoğu zamanda ılık duş ve ortamın havalandırılması ateşini düşürecektir.  Doktor tavsiye etmeden bebeğinize fitil ve ilaç vermek doğru değildir.

4- Şekerli su sarılığı geçirir

Doğumdan 2. ve 4. gün sonrasında anne sütünün az gelmesiyle birlikte bebeğinizde sarılık oluşabilir.  Halk arasında şekerli suyun bebeğin sarılığına iyi geldiği söylemi ise tamamen bir safsatadır.  Uzmanlar ilk altı ay boyunca bebeğe anne sütü haricinde başka ek verilmesini tavsiye etmezler.

5- Gaz yapıyor süt vermiyorum

Yeni doğan bebeklere ancak bir yaşından sonra inek sütü verilmelidir.  Ancak bebeğinizin gazı çok oluyor ise laktoz içermeyen süt verebilirsiniz.

6- Kilolu çocuk sağlıklıdır

Bebekler dengeli beslendiğinde zayıf olsalar dahi doktorlar tarafından sağlıklı olarak kabul edilirler.  Bu durumda doktorlar anne ve babalar bebeklerini zorla yemek yedirmemeleri gerektiğini tavsiye ederler.  Kilolu bebekler daha sonrasında obezitiye yakalanma riskiyle karşılaşabilirler.

7- Saçlarını sıfıra vurdurursak saçları gür çıkar

Tıbben bir geçerliliği olmayan bu inanış bir çok ebeveynin bebeklerinin saçlarını kazıtmasına neden olmuştur. Saç sağlığı saç teli ile alakalı değildir, bizzat deri altındaki saç kökleriyle alakalıdır.

 

 

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort