Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerde diş çıkarma oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Ebeveynler içinde zor bir dönem olan diş çıkarma, her bebeğin yaşadığı doğal bir süreçtir. Bebeklerde çıkan dişler süt ve kalıcı dişler olmak üzere ikiye ayrılır. Genellikle ilk diş olan süt dişleri 6. ve 7. aydan sonra sürmeye yani çıkmaya başlar. Süt dişlerin tamamlanması 36. aya kadar devam etmektedir. Süt dişleri toplamda 20 tanedir ve genellikle ilk süt dişi alt çenede çıkmaktadır.

Bebeğinizin daha geç diş çıkarması dişlerinin erkenden çürümesine neden olmaz. Her bebeğin gelişim hızı farklıdır ve normal bir durumdur. Burada dikkat etmeniz gereken bebeğinizin diş çıkarırken gösterdiği belirtilerdir. Diş çıkartan bebekler emmeyi reddeder, ağlama krizleriyle birlikte yüksek ateş görülebilir. Diğer belirtiler ise ishal, sürekli bir huysuzluk halidir.

Diş çıkarma belirtileri ve huzursuzluk dişin çıkmasından bir hafta veya daha uzun bir süre öncesinde başlayabilir. Dişin süreceği bölge şiş ve kızarıktır, bu nedenle bebeğiniz bölgesel ağrı çekeceği için huzursuz ve agresif olması normaldir. Ağız salyasında artış görülürken, bebeğiniz eline aldığı her şeyi ısırmak isteyecektir. Diş çıkarma döneminde bebeklerde ateş çok sıkla görülmektedir. 37-38.5 arasında seyreden ateş diş çıkarmaktan kaynaklanmaktadır, 38.5 derecenin üzerine çıkan ateş kısa zamanda düşmüyorsa bebeğinizi mutlaka hastaneye götürmelisiniz.

Diş etleri hassas olan bebeğinize bu dönemde sıcak gıdalar vermekten uzak durun. Hatta soğuk gıdalar diş etlerinin rahatlamasına neden olacağı için buzdolabınızdan salatalık, havuç, pırasa sapı gibi sert gıdaları eline vererek ısırmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle kereviz sapını soyup buzlukta 10 dk bekletip bebeğinizin diş etlerini kaşıması için verebilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort