Pet Shop

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir? - hamile.com

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

 

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

0-6 yaş arasındaki çocuklarda görülen uyku bozukluklarının giderilmesi için kaliteli bir uyku ortamının sağlanması gerekir. Annelerin bunun için bebek uyku eğitimi almaları ve bu yönde yazılmış olan makaleleri okumalarında yarar var. Buda uykuya dalma alışkanlıklarında bir takım değişikliklere gidilmesini gerekli kılabilir. Uykuya dalma alışkanlıklarında genelde iki yöntem kullanılmaktadır.

Birincisi uyarıcıları yavaş yavaş keserek çocukların uykuya dalmalarını sağlamak, diğeri ise, biranda uyarıcıların kesilmesiyle uykuya geçmelerini mümkün kılmaktır. Yöntemlerden hangisinin tercih edilmesi, çok fazla bir öneme sahip değildir. İki yönteminde bebekleriniz üzerinde herhangi bir pozitif veya negatif bir etkisi olmayacaktır.

Nerede Yatmalı Çocuk?

Bebek uyku eğitiminde bunun pek bir öneminin olmadığını itiraf etmek gerekir. Kimileri bebeğin anne yatağında yatması halinde daha iyi uyuduğunu söyler. Ancak bu durum söz konusu olmuş olsa bile, gece boyunca deliksiz uyuyabilen bir bebek ve anne söz konusu olmamıştır. Bu nedenle kendi odasında veya annenin yanında yatmış olması gibi bir kriter bebeklerin uyku alışkanlıklarını etkilemeyecektir. Önemli olan yatacağı yerin ortopedik bir yatak olmasıdır.

Gece Emzirmek Doğru Mu?

Uyanan bebekleri gece emzirerek kısa sürede uyutmak mümkün. Bu davranış sonucunda bazı anneler gündüzleri beslenmeden kesmeleri gerektiğini veya bebeklerinin kesileceklerini düşünürler. Ancak böyle bir durum asla söz konusu değildir. Bebekler gece emzikleri ve gündüz emzikleri arasındaki farkı çok iyi algılarlar. Bu nedenle herhangi bir beslenme kaygısının güdülmesi söz konusu değildir.

Neden İyi Bir Uyku?

Bebeklerin gelişimleri açısından uyumaya çok ihtiyaçları vardır. Çünkü uyku sırasında büyüme için gerekli olan bir takım hormonlar salgılanır. Aynı zamanda bebeğin daha sakin ve kendisini iyi hissedeceği hormonlarda uyurken salgılanır. Ancak gece rahat uyuyamayan bir bebek, gün içerisinde huysuz ve mız mız bir halde olacaktır.

Annelerin bebeklerini gece derin bir uykuya yatırabilmeleri için gündüz sık sık uyutmamaları gerekir. Bebekleri kucaklarına alarak, gezdirmeleri ve dış dünyayı fark etmeleri gerekir. Evdeki düzeninde sık sık değişmemesi gerekir. Bebek uyku halindeyken ani değişimlerden kesinlikle kaçınılması lazım.

OKUYUCU YORUMLARI