Doğum Fotoğrafçısı

Doğum Fotoğrafçısı

 

Fotoğrafçılık alanında yeni sayılabilecek  “doğum fotoğrafçılığı” birkaç farklı aşamadan oluşan ve tamamen profesyonel bir yaklaşımla hayata geçirilebilecek yeni bir branştır. Hamileliğin ilk evrelerden başlayıp ailenin yaşadığı heyecana kadar tüm detaylar uzun soluklu bir çalışmanın ürünü ortaya çıkar. Dikkat edilmesi gereken birçok detay göz önünde bulundurularak bir doğum hikâyesi kare kare hazırlanır. Doğum fotoğrafçısı birçok konuda duyarlı olmalıdır.

Örneğin; başta anne olmak üzeri aile mahremiyetine, doğumu anı ve bebeğin ilk anları görüntülenirken hijyen şartlarına özen gösteren profesyonel bir kişi tarafından bu hikayesi oluşturulabilir. Bu ve benzer konularda hassas ve işini profesyonel olarak yapan bir doğum fotoğrafçısı sırasıyla aşağıdaki adımları izleyerek hikâyesini oluşturur. İlk olarak annenin hamilelik fotoğrafları arşivde yerini alır.

Hamilelik Sırasında Yaşanan Mutluluk

Hamilelik sırasında yaşanan mutluluk ve endişe gibi tüm detaylar bu karelerde yerini alır. Bir sonraki aşama ise doğum anıdır; annenin doğuma hazırlanmasından, bebeğin doğuşuna, göbek bağının kesilmesinden anne ile ilk buluşmasına kadar tüm detaylar fotoğraflanır. Doğum fotoğrafçılığının en güzel ve heyecan verici yanı doğum anlarının görüntülendiği dakikalardır.

Elbette bu anların kayda alınması ve doğum alanında bulunmak için fotoğrafçının önceden doktor izni almış olması gerekmektedir. Bir sonraki aşamada ise bebeğin yıkanması ve ölçülerinin alınıp anne ile buluşmaya hazır hale getirildiği anlar doğum fotoğrafçısı tarafından görüntülenir. Ardından bebek aile bireyleri ile tanışma aşamasına geçer; anne, baba ve diğer aile fertleri ile bebeğin ilk görüntüleri fotoğraflanır.

Telaşlı dakikalardan mutlu anlara geçiş adım adım izlenir. Anne kucağındaki ilk poz ve baba ile olan ilk buluşma en özel anlardan biridir. Doğum fotoğrafçısı bir ailenin en mutlu anlarını detayları ile takip eder ve düzenli bir kurgu halinde aileye sunar. Bu aşamada annenin ya da diğer aile fertlerinin şahit olamadığı birçok an ölümsüzleştirilmiş olur.

Dünyanın birçok yerinde oldukça yaygın olan doğum fotoğrafçılığı ülkemizde de bir meslek haline geldi. Hamilelikten bebeğin aile ile ilk buluşmasına kadar süren uzun soluklu ve profesyonel bir çalışma gerektiren bu meslek en özel anılara uzman bir bakış olarak nitelendirilebilir.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort