Doğum Öncesi Yapılması Gereken Testler Nelerdir?

Bazen kendisini anne olmaya hazır hissetmeden gerçekleşen hamilelikler söz konusu olabilir. Bu gibi durumlar, kişinin ruhsal durumunu bozmaktadır. Travma sonucu yaşanan aceleci kararlar, bir cana mahal olmakta ve gebelik kürtajla sonlandırılmaktadır.

Bu nedenle anne olmak isteyen kişilerin, bunu isteyerek ve bilinçli şekilde gerçekleştirmeleri gerekir. Bilinçli olarak gerçekleştirilecek gebelik süreci, öncesinde bazı testlerin yapılmasını sağlar. Bu şekilde anne adayı, ileride gerçekleşecek gebelik süreci için yaşayacağı muhtemel sorunları görmekte, tedavisini uygulamakta ve daha sağlıklı bir gebeliğin geçirilmesini mümkün kılmaktadır.

Doğum Öncesi Yapılması Gereken Testler

Hamile kalmayı isteyen bir hanımefendi, öncelikle doktoruna başvurmalıdır. Gerekli muayenenin yerine getirilmesinden sonra, genital bölgede söz konusu olan problemler tespit edilebilir. Böylece tedavi edilerek, gebelik sürecinde acı, sancı veya daha farklı durumlar yaşatabilecek rahatsızlıklar ortadan kaldırılır. Gebelik sürecine girmeden önce yaptırılması düşünülmeyen muayeneler sonrasında, birçok kişi genital bölgesinden veya daha farklı bölgede sıkıntı yaşamaktadır. Gebelik sürecinde ilaçla tedavi bebeğe zarar vereceği endişesi nedeniyle mümkün olmadığından dolayı, anne adayı zor bir gebelik süreci yaşayabilmektedir.

Doğum Öncesi Yapılması Gerekli Testler

Anne ve baba olacak kişilerin önceden bir rahatsızlıkları olabilir. Bu durumda doktora başvurarak, anne ve babanın ilgili hastalık konusunda doktoruna bilgi vermesi gerekir. Böylece gerekebilecek özel testlerin de yapılması sağlanır. Bu gibi durumların dışında, anne ve baba olacak kişilerin önceden yaşadıkları bir rahatsızlık söz konusu değilse, kan grubu testiyle başlanmalıdır. Daha sonrasında gerçekleştirilmesi gereken testleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Pelvik ultrasonografi
  • Tam idrar tahlili
  • Tam kan sayımı
  • Rutin biyokimya
  • Kanama profili
  • TORCH testleri

Bu testler dışında, özellikle anne adayının dişlerinden bir rahatsızlığı varsa, gebe kalmadan önce tedavi ettirmesi gerekir. Gebelik sürecinde mevcut olan diş problemlerinin artması söz konusudur. Gebelik döneminde artan diş problemlerinin ise, ilaç ile müdahalesi mümkün değildir. Bebeğin sağlığını etkileyebilecek olan ilaçların gebelik süreci içerisinde alınması mümkün değildir. Bu nedenle anne adayının diş veya ağız problemlerini önceden ortadan kaldırması gerekir.

Anne adayının hemoroid, anal fissür gibi makatla ilgili rahatsızlarının olması da, gebelik sürecinin zorlu geçmesine neden olabilir. Bu bakımdan anne adayının makatla ilgili rahatsızlıklarını ortadan kaldıracağı veya dindireceği ilaç tedavisini önceden alması gerekmektedir. Anne adaylarının gebeliğe girmeden önce doktorlarının tavsiyesi üzerine en az 3 ay önceden, folik asit hapları kullanmaları gerekir. Gebeliğin ilk 4 ayında da bu hapların alımına devam edilmesi isabetli olabilir. Ancak bu hapların dozu ve kullanımı konusunda doktorun tavsiyelerinin dinlenmesi gerekir.

Psikolojik Durum

Gebelik süreci içerisinde vücudunuzda yaşayacağınız bir takım değişiklikler, ruhsal açıdan anne adaylarını etkiler. Bu nedenle gebelik öncesinde ruhsal bir takım endişeler yaşayan kişilerin gebe kalmadan önce durumları düzeltmesi gerekir. Gebelik sürecinde vücutta meydana gelen değişimler, hormonların daha fazla salgılanması, daha hassas ve alıngan bir kişiliğin ortaya çıkmasına sebep olur. Önceki psikolojik etkiyle, anne gebelik sürecinde daha karamsar bir ruhsal duruma düşebilir. Bu durumda, gebelik süreci olumsuz etkilenebilir. Bunların yaşanmaması adına anne adayının psikolojik desteği, hamilelik öncesinde ve mümkünse sonrasında da alması önemlidir

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort