Pet Shop

En eğlenceli 0-3 yaş oyun etkinlikleri - hamile.com

En eğlenceli 0-3 yaş oyun etkinlikleri

Oyun oynamak, çocuklar için olduğu kadar, anne ve babalar için de önemlidir. 0-3 yaş oyunları özellikle bebeklere verilebilecek en sağlam temellerin atılabilmesini sağlar desek yeridir. Çünkü oyunlar çocukların ve aynı zamanda anne ve babaların hayal güçlerini besler ve geliştirir. Aynı zamanda inanılmaz pozitif enerjiyle dolmanızı sağlar.

Haydi anne ve babalar ne duruyorsunuz? Bebeklerinizle oynayacağınız süper oyunları anlatıyoruz. Dinlemeye hazır mısınız?

0-3 yaş bebek ile ilgili olarak anneler zaten gün boyunca bir sürü aktiviteyi yerine getiriyor. Ancak bizim bahsettiğimiz şey bebeklerin anne ve babalarıyla kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmesi. Oyunlar ise bu iş için biçilmiş kaftan.

Evde oynanabilecek oyunlar listemizin en başında parmak kuklaları ile tiyatro var. Bildiğiniz üzere tiyatro hem çocuklar, hem de yetişkinler için oldukça önemli. Önemi ise hayal gücünü geliştirmesinde ve zekayı beslemesinde yatıyor. İnternet üzerinden satın alabileceğiniz parmak kuklaları ile hikaye anlatmaya başlıyoruz. Bildiğimiz ya da evimizde bulunan bir hikaye kitabından alıntı yapabiliriz. Yeter ki çocukların neşesini yerine getirecek ve onları eğlendirecek hikayeler olsun.

Parmak kuklalar ile de hikayeyi anlatırken canlandırma yapıyoruz. Burası oldukça önemli. Çünkü siz hikayeyi anlatırken, bebeklerinizin tüm dikkati bu kuklalarda olacak. Arka planda kulakları da hikayeyi dinleyecek.

İkinci aktivite ise çocuklarınıza Türk masalları anlatmak. Çocuğum henüz büyümedi anlattığım masalları anlamaz diye düşünmeyin. Aslında o sizin söylediğiniz her şeyi anlıyor ve kaydediyor. Üstelik sizi örnek alıyor. Yani onunla geçireceğiniz zamanın her saniyesi değerli. Eğer aklınızda herhangi bir masal yoksa internetten izleyeceğiniz videolarla kolayca ezberleyebilirsiniz.

Evde 0-1 Yaş Etkinlikleri

0-3 yaş motor gelişimi destekleyen oyunlar oynayarak, bebeklerinize çift katkıda bulunabilirsiniz. Hem onların zekasına ve hayal gücüne hitap edersiniz, hem de el becerilerinin gelişmesini sağlayabilirsiniz. Tabi ki parmak boyası etkinliğinden bahsediyoruz. Aslında bu son derece eğlenceli bir oyundur. Tek ihtiyacınız olan parmak boyası ve büyükçe bir parça bez. Bezi duvara ya da zemine gerin. Parmaklarınızı boyadıktan sonra bez parçasına şekiller çizmeye başlayın. Ya da yalnızca parmaklarınızın baskını yapabilirsiniz. Aynı şeyi çocuğunuzun da yapmasını sağlayın. Göreceksiniz ki bu etkinlikten son derece keyif alacaksınız.

Çocuklarınızın renkleri ve şekilleri öğrenmesini sağlayan blok oyunları da 0-3 yaş oyunları arasında yer alır. İnternetten satın alacağınız renkli bloklarla bu oyunu oynayabilirsiniz. Hatta blok oyuncaklarını satın almanıza gerek bile yok. Evde bulunan renkli yastık meyve ya da kumaşlarla da bu oyunu oynayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken hayal gücünüzü kullanarak, elinizdeki renkli materyallerle ilginç şekiller yapmaya çalışmak.

1-3 Yaş İle Evde Yapılabilecek Etkinlikler

0-3 yaş için eğlenceli oyunlar serimizde bol resimli kitaplara yer vermesek olmazdı tabi ki. Piyasadan oldukça ucuza satın alacağınız bol resimli kitapları çocuklarınıza okuyarak, onlara okuma sevgisi aşılayabilirsiniz. Aynı zamanda sizlerde yeni bilgiler edinmiş olursunuz.

Etrafın biraz dağılacağı bir oyun önermek istiyoruz. Sonuçta dağıtmadan ya da pislenmeden öğrenme ve eğlenme olmaz değil mi? Evdeki yastık ve yorgan gibi çeşitli eşyalardan yararlanarak, kamp yapabilirsiniz. Farz edin ki yemyeşil bir ormandasınız. Kamp kuruyorsunuz. Kamp ateşi başında hikaye anlatıyorsunuz. Üstünüzde ise yıldızlarla dolu bir gökyüzü var. İşte bu oyunu oynayarak, hayal gücünüzü en üst düzeyde çalıştırmış olacaksınız. Ayrıca evde çocuklarınızla birlikte keyifli bir zaman geçirmiş olacaksınız.

Çocuklar için özel olarak üretilen müzikli oyuncaklardan da yararlanabilirsiniz. Mesela küçük bir klavye yardımıyla çocuklarınızla birlikte müzik yapabilirsiniz. notaları çocuklarınıza öğreterek, kim bilir belki de ileride iyi bir müzisyen olmasını bile sağlayabilirsiniz.

Saklambaç, dans ve tiyatro gibi etkinlikleri 1-3 yaş arasındaki çocuklarınızla yapabilirsiniz. Üstelik bu etkinlikler oldukça eğlencelidir. Şöyle düşünün zaten bizlerde çocukken aramızda saklambaç oynamaz mıydık? Ayrıca birbirimize ailelerimizden duyduğumuz hikayeleri anlatırdık. Daha sonra duyduğumuz bu hikayeleri tiyatro oyunu gibi sergilerdik. Hatta birbirimize rol biçerdik. Sen şu ol, ben bu olacağım diye. İşte bu tür etkinlikler basit gibi görünse de, aslında çocuklarınız için bulunmaz bir hediyedir. Çünkü aileleri ile kaliteli zaman geçirmiş olurlar. Aynı zamanda faydalı şeyler öğrenirler.

3 Yaş için Evde Oynanabilecek Süper Bir Oyun: Evi Tropikal Adaya Çevirmek

3 yaş ev oyunları çocuklar için inanılmaz faydalıdır. Size burada oynanabilecek binlerce oyun anlatabiliriz. Ancak biz içlerinden bir tanesini seçtik. Umuyoruz ki bu oyunu oynadıktan sonra eğlendiğinizi hissedeceksiniz. Evet! Evde tropikal ada yapmaya ne dersiniz?

0-3 yaş etkinlikleri arasında belki de en eğlenceli oyun bu olacak. Öncelikle aşağıdaki malzemeleri temin etmeniz gerekiyor:

  • Orta boyutlarda tepsi,
  • 2 su bardağı kadar irmik,
  • Mavi gıda boyası,
  • 1 bardak su,
  • 1 adet sünger,
  • Eğer varsa birkaç adet ağaç motifi,
  • Oyuncak balıklar,
  • 1 ya da 2 dal dere otu.

Tepsinin yarısına kadar irmik döküyoruz. Bu bize kumsal efekti verecek. İrmiği tepsiye bir güzel yayıyoruz. Tepsinin boş kalan kısmını su ile doldurun. Dikkat edin tepsiyi taşmasın. Suyun içine mavi gıda boyası damlatın. Böylece küçük bir denizimiz oldu.

Elimizdeki süngeri istediğimiz bir boyutta kesiyoruz. Bu süngerlerden kaya ya da hazine sandığı gibi eşyalar yapacağız. Kumsalda dilediğiniz yere bunları yerleştirin.

Elimizdeki küçük ağaç modellerini ise irmikle tepsi arasında kalan yere yerleştiriyoruz. Böylece kumsalın gerisindeki palmiye ağaçlarını yapmış oluyoruz.

Dere otlarını, kumsalın kayalık olan kısımlarına yerleştiriyoruz. Böylece yosun görünümü elde etmiş oluyoruz.

Evet! Artık tropik adamız oynamaya hazır. Bir de güzel bir hikaye anlattığınızda, süper bir etkinlik elde etmiş olursunuz

OKUYUCU YORUMLARI