Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtilerinin en belirgin olanı adet gecikmesidir. Birçok kadın adet döngüsü bozulduğunda adet dönemi geciktiğinde hamilelik testi yapar. En erken hamilelik belirtisi ne zaman ortaya çıkar?

Hamileliğin ilk bulguları arasında mide bulantısı ve baş dönmesi yer alır. Adet dönemi geciken ya da adet olup olağan döngüsünden evvel adeti kesilen kadınların ‘acaba hamile miyim?’ sorusu akıllarına gelir. Öncelikle gebelikten şüphelenen kadınlar evde yapılan hamilelik testlerinden yapabilirler. Yüzde yüz doğru netice vermeyen bu testler yanında şayet gebelik bulguları yaşadığınızı düşünüyorsanız belirli bir hekime müracaat edip kan ve idrar testleri de yapılır.

Erken Hamilelik Belirtileri Nasıl Olur?

Erken gebelik belirtileri şunlardır;

Göğüslerde ağrı: Yaygın bir hamilelik semptomu, artan hormon seviyelerinin neden olduğu hassas, şişmiş göğüslerdir. Ağrı ve şişlik, adet döneminizden önce göğüslerinizin nasıl hissettiğinin abartılı bir versiyonu gibi gelebilir. Vücudunuz hormonal değişikliklere uyum sağladığından rahatsızlığınız ilk üç aylık dönemden sonra önemli ölçüde azalacaktır.

Kabızlık: Yeni hamileyseniz kabızlık fark ettiğiniz ilk belirti olabilir. Sindirim sistemi de dahil olmak üzere vücuttaki düz kasları gevşeten progesteron hormonundaki artıştan kaynaklanır. Bu, gıdanın bağırsaklardan daha yavaş geçmesi anlamına gelir.

Karın şişkinliği: Hamileliğin erken dönemindeki hormonal değişiklikler, bazı kadınların adet döneminden hemen önce hissettiği gibi, sizi şişkin hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle, rahminiz henüz çok küçükken bile, kıyafetleriniz belde normalden daha sıkı hissedebilir.

Ruh hali değişiklikleri: Kısmen nörotransmiterleri (beyindeki kimyasal haberciler) etkileyen hormonal değişiklikler nedeniyle, hamilelik sırasında ruh hali dalgalanmaları sık görülür. Herkes bu değişikliklere farklı tepki verir. Bazı anne adayları hem iyi hem de kötü olarak artan duygular yaşarken, diğerleri daha depresif veya endişeli hisseder.

Sık idrara çıkma: Hamile kaldıktan kısa bir süre sonra hormonal değişiklikler, böbreklerinizdeki kan akış hızını artıran bir dizi olayları tetikler. Bu, mesanenizin daha hızlı dolmasına neden olur, bu nedenle daha sık işemeniz gerekir. Hamileliğiniz ilerledikçe sık idrara çıkma devam edecek veya yoğunlaşacaktır. Hamilelik sırasında kan hacminiz önemli ölçüde artar ve bu da fazla sıvının işlenmesine ve mesanenize gitmesine neden olur. Büyüyen bebeğiniz mesanenize daha fazla baskı uyguladıkça sorun daha da artar.

Yorgunluk: Erken gebelik yorgunluğuna neyin sebep olduğunu kimse kesin olarak bilmiyor, ancak progesteron hormonunun hızla artan seviyelerinin uykunuzu artırması olasıdır. Elbette sabah bulantıları ve gece sık sık idrara çıkma zorunluluğunuz da halsizliğinizi artırabilir. İkinci üç aylık döneme geldiğinizde kendinizi daha enerjik hissetmeye başlamalısınız, ancak yorgunluk genellikle çok daha fazla kilo aldığınızda hamileliğin geç dönemlerinde geri döner ve hamileliğin bazı yaygın rahatsızlıkları iyi bir gece uykusu almayı zorlaştırır.

Hafif kanama veya lekelenme: Hamile kalmaya çalışıyorsanız, görmek isteyeceğiniz son şey herhangi bir lekelenme veya vajinal kanamadır. Ancak regl döneminizin yaklaştığı dönemde hafif bir lekelenme fark ederseniz, implantasyon kanaması olabilir. Bunun neden olduğunu kimse kesin olarak bilmiyor, ancak döllenmiş yumurtanın rahminizin iç yüzeyine yerleşmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Mide bulantısı: Bazı kadınlar için sabah bulantısı, gebe kaldıktan yaklaşık bir veya iki ay sonra ortaya çıkmazken, diğerleri için iki hafta kadar erken başlayabilir. Ve sadece sabahları da değil: Hamileliğe bağlı mide bulantısı (kusmalı veya kusmasız) sabah, öğle veya akşam bir sorun olabilir. Mide bulantısı olan hamile kadınların çoğu, ikinci üç aylık dönemin başında tam bir rahatlama hisseder. Çoğu kişi için mide bulantısının azalması bir ay kadar sürer. Şanslı bir kaç kişi hiç mide bulantısı yaşamaz.

Yüksek bazal vücut ısısı: Bazal vücut sıcaklığınızın grafiğini çizdiyseniz ve sıcaklığınızın iki haftadan uzun süredir yüksek kaldığını görüyorsanız, muhtemelen hamilesinizdir.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort