Hamilelik Aşısı Nedir?

Hamilelik Aşısı Nedir?

Hamilelik Aşısı Nedir?

Tüp bebek işlemi anne ve baba adayından alınan üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenerek anne rahmine yerleştirilmesidir. Çağımızın en başarılı yardımcı üreme yöntemi olan Tüp bebek uygulaması bazı durumlarda başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir. Özellikle ilk denemede başarıya ulaşmadığında ikinci denemede başarı oranı yükselmektedir.

Fakat kendini tekrar eden başarısız tüp bebek denemelerinde kaliteli embriyo nakledilmesine karşın gebelik sağlanamayabilir. Buna neden olan faktörler genellikle; embriyo gelişiminin duraksaması, enfeksiyonlar, bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi, rahim içi şartlarının yetersiz gelmesi, genetiksel problemlerden kaynaklanabilmektedir.

Embriyonun ve yumurtalıklarla ilgili sorunların çözümlenmesi için geliştirilen Hamilelik aşısı, tüp tedavisinin olumlu sonuçlanmasını sağlamaktadır. Kişiden alınan kan ve bağışıklık sistemini güçlendirici hücrelerin alınmasıyla laboratuvar ortamında hormon salgılayarak çoğalmasıyla elde ediliyor. Tüp bebek işleminden önce rahim elde edilen kaliteli ve özel hücrelerle yıkanarak tüp bebek transferine hazır hale getiriliyor. Embriyo nakli gerçekleştiğinde rahme daha sıkı tutunması amaçlanıyor.

Hamilelik Aşısı Nedir? ve Embriyo

Hamilelik aşısı tamamıyla embriyonun rahim iç zararına (endometrium) kaliteli şekilde tutulması için uygun ortam hazırlamaktadır. Hamilelik aşısı uygulamasına geçilmeden önce anne adayının rahim iç zararının uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Standart tüp bebek uygulamasında yer alan anne adayından yumurta toplama işlemi sırasında monosit isimli beyaz kan hücreleri toplanır. Özel kültür ortamızda işleme maruz bırakılan kan hücreleri, embriyo naklinden 1 gün önce anne adayının rahmine enjekte edilir. Hamilelik aşısının ardından embriyo transfer işlemi tamamlanır. Embriyonun rahme tutunma kabiliyeti artırılarak gebelik şansı artırılmış olur.

Hamilelik aşısı sayesinde tüp bebek yöntemini defalarca deneyerek başarısız olan bir çok çiftte olumlu sonuçların kazanılmasına sebep olmuştur.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort