Hamile Kadınların En Çok Aşerdiği Yiyecekler

Hamile Kadınların En Çok Aşerdiği Yiyecekler

Hamile Kadınların En Çok Aşerdiği Yiyecekler

Genellikle gebeliğin başladığı ilk 7 ve 12. haftalarda ve ilk 3 aylık dönemde görülen aşermenin yanında bulantı ve kusma gibi bazı belirtileri daha vardır. Belirtilerin şiddeti ve sıklığı kişinin beslenme şekline ve anne adayının bünyesine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Hamile kadınların başından geçen aşerme belirtileri 4. aya ulaşıldığında hafiflemeye başlar. Bazı kişilerde aşerme belirtileri 5. aya kadar uzayabilir, bu durumda her hangi bir endişe duymanıza gerek yoktur.

Hamile Kadınların En Çok Aşerdiği Yiyecekler, Aşerme belirtileri gösteren anne adaylarının bu dönemde en çok aşerdikleri yiyecekler nedir, neler yemek istiyorlar?

10- Çikolata

Kadınların en sevdiği yiyeceklerin başında gelen çikolata, hamile kadınlar tarafından çokça aşerilen yiyeceklerden biri. Bunun nedeni dopamin salgılanmasını arttırması ve mutluluk vermesi olarak düşünülmektedir.

9- Baharatlı Yiyecekler

Çikolatanın tam tersi olarak bazı anne adayları terlemeye yardımcı olan baharatlı yiyeceklere karşı ayrı bir zaafla aşerebiliyor.

8- Buz

Kansızlıktan muzdarip olan hamile bayanların çoğu bu dönemde buz yemeyi çok seviyor. Harareti aldığı düşünülen buz onların en çok aşerdiği yiyecekler arasına giriyor.

7- Dondurma

Her serinletici hem de tatlı olan dondurma hamile kadınlarımızın yaz kış en çok aşerdiği yiyeceklerin arasında.

6- Meyve

Bebek ve anne için oldukça sağlıklı olan meyveleri anne adayları severek tüketiyor. Mevsiminde olması daha kolay tüketilmesini sağlarken, anne adaylarının bazıları mevsimi olmayan meyvelere daha çok aşeriyor.

5- Patates cipsi

AGW40P Pregnant woman holding a bowl of crisp. Image shot 2007. Exact date unknown.

Tuzlu ve aşırı yağlı olduğu için tüketilmesi önerilmeyen patates cipsi ve türevleri anne adayların canının çok istediği yiyecekler arasında. Bunun nedeni sodyum eksikliği olabilirken, daha önceki beslenme tarzı da olabilir.

4- Kahve

Baş ağrısına ve depresyona iyi geldiği bilenen kahveyi doktorlar hamile kadınların tüketmesini önermiyor. Ancak çoğu kadın kahve tüketmeye alışkın oldukları hamilelik döneminde de kahveye aşeriyor.

3- Asitli içecekler

İçerisindeki kafein ve şeker yönünden zengin olan asitli içecekler çok cazip görünse de hamile bayanlar için önerilmez. Katkı maddesi yönünden zengin olan asitli içecekler anne adayları arasında en çok özlenen içecekler arasında yer alıyor.

2- Turşu

Turşu hamile kadınların çoğunun aşerdiği bilindik yiyeceklerden biridir. Turşu yapımında kullanılan tuzun vücuttaki sodyum eksikliğini karşılamak nedeniyle aşerildiği düşünülüyor.

1- Limon

Hamilelik döneminde tat alıcılar değiştiği için çoğu hamile bu dönemde ekşi ve tuzlu şeyler tüketmeyi seviyor. Limonda bunu başında geldiği için, günlük hayatında limon yemeyen bir kadın bile hamileliğinde limona aşerebiliyor.

OKUYUCU YORUMLARI
 • 30. Hafta Hamilelik – hamile.com
  1 sene önce

  […] aylık hamile olduğunuz için karnınız giderek büyüyor ve gerilen derinizde kaşıntı hissediyorsunuz. […]

  16
 • Yumurtlama Takvimini Hesaplama – hamile.com
  1 sene önce

  […] Kadınlar çoğunluklu yumurtlama dönemlerini belirlemek için yumurtlama tahmin kitleri kullanmaktadır, bunun yanı sıra bazal vücut ısı ölçümü de yumurtlama günü hakkında doğru bilgiler verebilir.  […]

  18