Pet Shop

Hamileler Kış Aylarında Tokalaşmaktan ve Sarılmaktan Uzak Dursun! - hamile.com

Hamileler Kış Aylarında Tokalaşmaktan ve Sarılmaktan Uzak Dursun!

Malumunuz kış ayları geldi, soğuk havalar beraberinde soğuk algınlığı ve gribi de beraberinde getiriyor.  Özellikle anne adaylarının bu dönemlerde ekstra özen göstermesi gerekir.  Kadın doğum uzmanları hamile olan kadınların kış aylarında dikkat etmesi gereken konulardan bahsetti.

Kış hastalıkları çoğu kişiyi yatağa düşürürken, hamile kadınların soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkları iki kat zorlu geçirdiklerini hepimiz biliyoruz.  Bunun nedeni bebeğe zarar vermemesi için ilaç kullanımının yasak olmasından kaynaklanıyor.  Soğuktan korunmak için hamilelerin sıkı giyinmesi ve aile bireyleri dahi olsa tokalaşma, sarılma gibi eylemlerden uzak durması gerekiyor.

Kış aylarında hamile kalmanın artı yönleri bulunduğu gibi escort bakırköy dezavantajları da bulunuyor.  Kış mevsimi meyve sebze yönünden en zengin olduğu mevsimlerden biri.  Ancak zorlu hava koşulları hamile kadınları zor durumda bırakabiliyor. Uzmanlar anne adaylarının giyimine dikkat etmelerini, pamuklu ve yünlü hava alabilen giysiler tercih etmeleri yönünde uyarıyor.

Kıyafetin yanı sıra rahat tabanlı, altı kaymayan ve soğuktan koruyan ayakkabılar giymelerini belirtiyor.  Ayakların sıcak tutulmasına dikkat çeken uzmanlar, pamuktan ve yünden üretilmiş çoraplar giymelerini öneriyor. Bunun yanı sıra beslenmelerine iki kat özen göstererek günlük 20 gr protein, 20 mg demir, 500 mg kalsiyum almaları gerektiğini bildiriyor.

Anne adayı  ne kadar kendine dikkat etse de çevresel faktörlerde hastalıkların bulaşmasını hızlandırıyor.  Havasız alanlar, kalabalık ortamlar hastalıkların bulaşmasını verimli hale getiriyor. Anne adayları kalabalık alışveriş merkezlerinden uzak durarak, aile bireyleri dahi olsa öpüşmekten, tokalaşmaktan ve sarılmaktan itinayla kaçınmalıdır.

Enfeksiyonların elden ele geçebileceğini bildiren uzmanlar, hamile kadınların gün içinde ellerini ılık suyla bol bol yıkamalarını öneriyor.  Açık havada yapacakları yürüyüşlerin bebek ve anne sağlığı açısından olumlu etkilerini göz önüne alan uzmanlar, anne adaylarının eve kapanmasını da bir yanlış olarak nitelendiriyor…

OKUYUCU YORUMLARI