Hamilelikte Corona Virüse Dikkat!

Hamilelikte Corona Virüse Dikkat!

Corona virüs, ilk olarak 1960’lı yıllarda görülmeye başladı. Dünyayı adeta etkileyen bu virüsün o zamanlar değil de neden günümüzde bu kadar etkili olduğunu anlamamız gerekiyor.

Şu anda dünyaya hızlı bir şekilde yayılan corona virüs, Covid 19 olarak isimlendiriliyor. Yani virüsün şekilde değiştirmiş hali. Dolayısıyla daha tehlikeli ve daha ölümcül hale gelen bu virüsten, dünyanın bu kadar etkilenmesi gayet normal bir durum.

Corona virüs en çok; hamile, yaşlı ve çocukları etkiliyor. Özellikle A kan gurubuna sahip olanların bağışıklık sisteminin bu virüse karşı son derece dayanıksız olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Hamilelerde corona her ne kadar riski bir durum olsa da, eğer anne adayının bağışıklık sistemi güçlüyse ve gerekli olan tedbirleri almışsa, kısa sürede hastalığı yeneceğine dair belirtiler var.

Asıl sorun hastalığın yayılma hızından ziyade, hastalığın tespiti noktasına karşımıza çıkıyor. her ne kadar resmi makamlardan enfekte olmuş insanların sayısı açıklansa da, bu rakamların gerçeği yansıtmadığı da bir gerçek.

Hamilelerde Corona

Hamilelerde Corona

Bu yüzden birçok ülkede virüs testi yapılıyor ve bu testlerin mümkün olan birçok insana ulaştırılmasına çalışıyor. Biz de sizler için corona virüs testi nasıl yapılır sorusunun cevaplarını araştırdık.

Corona Virüs Testi Nasıl Yapılır?

Tabi ki gebelikte corona virüs testi yaptırmanız en doğrusu olacaktır. Ancak öncelikle virüsün neden olduğu belirtiler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Eğer aşağıdaki belirtilerden biri ya da hepsi birden sizde bulunuyorsa, derhal en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir:

  • Yüksek ateş,
  • Bitmeyen öksürük,
  • Solunum sıkıntısı,
  • Halsizlik,
  • Bitmeyen burun akıntısı,
  • Vücut ağrısı

Corona virüs testi, virüsün RNA adı verilen moleküler yapısına bakılarak yapılıyor. Hastane ve sağlık kuruluşlarında bu testin yaptırılmasında fayda var. He ne kadar evde virüsün tespiti için kullanılmak üzere bazı test kitleri çeşitli ülkeler tarafından geliştirilse de, bu kitlerin tam olarak işe yaradığı kanıtlanmış değildir.

Sağlık kuruluşlarına başvurduğunuzda, 14 gün boyunca karantina altına alınıyorsunuz. Testler ise özel bir odada gerçekleştiriliyor. Testi yapan sağlık çalışanları; eldiven, bone, maske ve özel koruyucu kıyafet giyiyorlar. Steril ortamda yapılan testlerde oda da sağlık çalışanı ve test yapılan kişiden başka kimse olmuyor.

Hamilelere Corona Testi

Hamilelere Corona Testi

Corona Virüs Testi Nerede Yapılıyor?

Özel sağlık kuruluşlarında ve hastanelerde virüs testi işlemleri gerçekleştiriliyor. Ancak geliştirilen bazı test kitleri yardımıyla da, evde corona virüs testi yapılabilir. Sonuçların güvenirliği hakkında hala doğrulanmış bir bilgi bulunmuyor.

Evde Corona Testi Yapılabilir mi?

Dilerseniz test kitlerini temin ederek, evde corona testi yapabilirsiniz. Ancak sonuçlarını mutlaka sağlık kuruluşlarına gösterin. Bu şekilde yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Dünya genelinde güvenilir ancak sonuçlarından %100 emin olunamayan 3 farklı test kiti geliştirildi.

Bu üç test kitinden en güvenilir olanı Rapid Test Kit adı verilen olanıdır. Test, burun mukozasından alınan örnekle yapılıyor. Burun içindeki mukozadan üç ayrı örnek alınıyor. Örnek temiz bir kaba aktarılıyor. Örnekler test kiti içinde bulunan bir cihaza damlatılıyor ve 10 dakika bekletiliyor. Daha sonra kitte bulunan yazıcıya sonuçlar gösteriliyor ve yazıcıdan çıkan sonuç ya negatif oluyor, ya da pozitif. Eğer sonuçlar pozitifse, virüse yakalandığınız anlamına geliyor.

Anne adayları corona virüsünden nasıl korunmalı?

Anne adayları corona virüsünden nasıl korunmalı?

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort