Hamilelikte En Çok Merak Edilen Sorular?

Hamilelikte En Çok Merak Edilen Sorular?

Hamilelikte En Çok Merak Edilen Sorular?

Hamileyken sigara içmek bebeği nasıl etkiler?

 • Hamilelik döneminde içilen sigara bebeğin yeterli miktarda oksijen almasını engeller, bunun sonucunda büyüme geriliği ve erken doğum riski ortaya çıkabilir.

Hamileliğin belirtileri nelerdir?

 • Hamileliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir.  Diğer belirtiler ise yorgunluk, bulantı, sık idrara çıkma ve göğüslerde hassasiyettir.

Hamilelikte saç boyanır mı?

 • Hamileliğin ilk 10 haftasında saç boyatmak uygun değildir, ancak 10. hafta sonrasında organik saç boyaları ile saçlar boyanabilir.

Hamileyken kalıcı makyaj yapılır mı?

 • Kalıcı makyaj için kullanılan kimyasal maddelerin ciltten kana geçme riski bulunduğu için hamilelikte yapılması önerilmez.

İki hamilelik arasında ne kadar zaman olmalı?

 • Hamilelik dönemi ve doğum kadınların vücutlarını yıpratmaktadır, bu yüzden iki hamilelik arasında 2 yıl olması önerilir.  Ancak doğum sonrasında 6. haftadan itibaren kadınlar tekrar adet görmeye başlamaktadır, tekrar hamile kalsanız bile vücudunuz için fiziksel bir zarar vermez , psikolojik yönden yıpratıcı olabilir.

Hamilelikte tuz tüketmek sakıncalı mı?

 • Hamilelik kadınların vücutlarının ödem yönünden eğilimli olmasına neden olur.  Ekstra tansiyon problemi de yaşanıyorsa tuzu sınırlamak zorunlu hale gelebilir.

Hamilelikte astım ilaçları kullanılır mı?

 • Alerji durumlarında ve bronşiyal astım anne adaylarında sıklıkla görülebilir.  Doktor kontrolünde hamilelik döneminde kullanılan ilaçlar mevcuttur.

Hamilelikte baş ağrısı ne zaman geçer?

 • Hamileliğin ilk 16 haftası boyunca kan damarlarındaki genişleme baş ağrısına neden olabilir. Bu baş ağrıları dinlenme ve istirahat ile geçerken, hamileliğin 3. ve 4. ayında ortadan tamamen kaybolur.
Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?
 • Bebeğin kalp atışları doktor tarafından ultrasonografi cihazıyla 10. ve 12. haftalarda duyulmaya başlanır.
Hamilelikte oluşan varisler geçer mi?
 • İlk defa hamilelikte ortaya çıkan varisler genellikle doğumdan sonra lohusa döneminde ortadan kaybolmaktadır.  Fakat hamilelik öncesinde var olan varisler bu dönemde genişleyebilir ve doğumdan sonra iyileşmesi daha zor bir hal alabilir.
OKUYUCU YORUMLARI
 • Düşük Sonrasında Rahim Temizlenmesi; Kürtaj – hamile.com
  1 sene önce

  […] Hamilelikte görülen kayıpların çoğunluğu ilk 8. hafta ve 12. hafta arasında yaşanmaktadır. Erken dönem düşüklerden sonra vücut genel olarak bebek ve plansentayı dışarıya atar bu duruma tamamlanmış düşük adı verilmektedir. Fakat bazı nedenler dolayısıyla rahimde parçalar kalabilir, bu durum kadın açısından enfeksiyona yakalanmasına neden olabilir.  Düşük sonrasında rahim içinde parçalar kaldığı tespit edildiğinde rahimin temizlenmesi zorunludur. […]

  23
 • 21. Hafta Hamilelik – hamile.com
  1 sene önce

  […] ayına giren hamile kadınların genel şikayeti bacak kramplarıdır. Geceleri daha yoğun olarak hissedeceğiniz kramplar […]

  22
 • Hamile Kadınların Ruh Hali Beyler Ne Olur Sabırlı Olun! – hamile.com
  2 sene önce

  […] Hamilelik dönemlerinde bazı durumlarda her ay psikoloji olması gerekenden daha normal bir şekilde seyredebilir. Aslında burada anlatmak istediğimiz, duruma göre hareket edilmesidir. Tabi ki en büyük psikolojik desteği gebelikte anne adayları, eşlerinden ve aile çevresinden alacaklardır. […]

  18