Sezaryen Doğum Sonrası İyileşme Süreci

Sezaryen Doğum Sonrası İyileşme Süreci

Sezaryen Doğum Sonrası İyileşme Süreci

Bazı durumlarda normal doğum dışına çıkılarak, annenin bebeğine sağlıklı bir şekilde kavuşması sağlanır. Sezaryen ile doğum annenin bebeğine sağlıklı şekilde kavuşmasını sağlayan bir operasyonu ifade etmektedir. Normal doğuma geçit vermeyen nedenler, bebeğin ameliyatla alınmasına neden olabilir.

Bu gibi durumlarda anneler, doğum sonrasında normal doğum yapanlara göre daha dikkatli olmak durumundadır. Yaralarının açılmaması ve dikişlerinin patlamaması için dikkat göstermelidir. Doktorun gerekli gördüğü ilaçları alarak, kontrollerini aksatmaması gereklidir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk zamanlar anne adayının kesinlikle ağır kaldırmaması gerekir. Bebek de buna dahildir diyebiliriz. Sezaryen ile doğum yapan annelerde, halsizlik, yorgunluk, saç dökülmeleri, kasıklarda ağrı, aşırı terleme gibi durumlara ek olarak daha fazla ağrı hissedilir. Bunun sebebi karının kesilmesi sonucunda bebeğin çıkarılmış olmasıdır. Annenin bu durumu, lohusalık dönemi psikolojisi de eklenerek, kendisini depresyona sokabilecek bir strese dönüşebilir.

Bunların yaşanmaması adına sevdiği kimselerle birlikte olması ve dinlenmesi gerekmektedir. Kendisini yatağa çok kapamayarak, yalnız kalmadan sosyal yaşantısına ev içerisinde devam etmelidir. Yalnız aşırı temizlik yaparak kendisini yormamalı, dikişlerine asla zarar vermemelidir. Sezeryan doğum yapan kadınlar, hastane macerasından sonraki bir hafta içerisinde kendilerini iyi hissetmeye başlarlar.

Dikişler kapanmaya başlar. Bu süreç içerisinde hafif yürüyüşler yaparak daha çabuk kendinize gelmenizi sağlayabilirsiniz. Banyo yapmak konusunda doktorunuza danışarak, ılık suyla banyo yapabilir, kendinizi rahatlatabilirsiniz. İdrar problemleri, kabızlık, memelerde şişme gibi durumlar söz konusu olacaktır. Bunların üstesinden gelmek adına günde 2 veya 3 litre su tüketmek iyi olacaktır.

Fiziksel Aktiviteden Sakının

İlk bir hafta özellikle annenin fiziksel bir aktivite içerisine girmesi doğru değildir. Dikişlerin iyileşmesi ve kapanması adına ilk haftalar ev işi gibi şeyler yapılmamalıdır. Evinizin bahçesinde kısa yürüyüşler yapılmasında mahsur yoktur. Sürekli hareket halinde olmak zararlı olacaktır. Ama sürekli yatmak da psikolojinizi bozacak hale gelmenize sebep olur.

Orta yolu bulmanız tavsiye edilir. Kendinizi iyi hissetmeniz için bebeğinizi düzenli olarak emzirmeniz gerekir. Bu sayede daha çabuk iyileşir ve ayağa kalkabilirsiniz. Emzirme her ne kadar kasılmaları arttıracak olsa da, vücudun kendisine gelmesini sağlayacak hafif kasılmaların tehlike arz etmeyeceği açıktır.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort