Pet Shop

Siyam İkizleri Nedir? - hamile.com

Siyam İkizleri Nedir?

Siyam İkizleri Nedir?

Siyam İkizleri Nedir?

Siyam ikizleri dünya genelinde nadir görülen bir olaydır. Her 150 bin doğumda bir görülme olasılığı vardır. kadınlarda yumurtlama sonrasında döllenme olması durumunda hücre bölünmeleri meydana gelir. Bu olayın 13. Gününden sonra ikiz bebek olma ihtimali artar. Eğer bebeklerin ikiz olması kesinleşirse yapışık olma ihtimali ortaya çıkar.

Normalde tek ve çift yumurta ikizlerinde organ gelişimi sorunsuz olarak gerçekleşir. Siyam ikizlerinde ise bir noktadan sonra organ gelişim durur ve aynı organı ikiz olan bebeklerden her ikisi ortak olarak kullanmak zorunda kalır.

Diğer ikiz türlerinde olduğu gibi yapışık ikizlerde aynı plesentayı paylaşırlar. Ultrason görüntülerinde ikizlerin yapışık olup olmadığı kesin olarak tespit edilir. Siyam ikizi doğumlarında ikizlerden birisi %75 oranında hayatta kalmayı başaramaz. Doğumdan sonra yaşayabilenlerin ise %70’inin cinsiyeti kız olur.

Yapışık İkizler Durumunun Nedeni Nedir?

Yapışık ikizler durumuna neyin neden olduğu kesin olarak bilinmekle birlikte, anne karnında organ gelişimin durması olayının nedeni tam olarak bulunamamıştır. Bu tür doğumların önlenmesi adına çalışmalar devam etmektedir.

Siyam İkizleri Ayrılabilir mi?

Kafa bölgesinden birleşme şeklinde doğam siyam ikizleri tüm doğumların %2’sini kapsar. Yani nadiren oluşur ve bu durumun tıptaki adı Craniopagus’tur. Bu şekilde doğan siyam ikizleri zor olsa da ayrılabilirler.

Pygopagus adı verilen türde ise enseden birleşmeyle doğum olayı görülür. %19 oranında görülen bu durumda ise operasyonla ayırma işlemi gerçekleştirilebilir.

Thoracopagus göğsün üst kısmından yapışma şeklinde adlandırılır. Bu durumda olan ikizlerin ayrılması imkansızdır. Çünkü tek bir kalp ikizler tarafından paylaşılır.

Parazitik ikizlerin gelişimi asimetrik olarak gerçekleşir. İkizlerden birisi çok büyükken, diğeri oldukça küçüktür. Küçük olan ikiz, büyük olana bağımlı olarak yaşar.

Fetus in fetu olarak adlandırılan türde ise ikizlerden birisi tam gelişmemiştir ve tam gelişen ikizinin vücudunda bir yerlerde yer alır. Bu durumda olan ikizlerde ameliyatın başarılı olma ihtimali vardır.

Derman ve Yiğit Olayı

Geçtiğimiz günlerde Antalya ilinde Kafadan yapışık siyam ikizleri dünyaya geldi. Derman ve Yiğit adındaki ikizler sosyal medyada gündem olmuştu. Cumhurbaşkanlığının girişimlerinden sonra ikizler, Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla İngiltere’ye doğru yola çıktı.

İkizler İngiltere’de gerçekleştirilen ve 78 doktorun katıldığı başarılı ameliyat sonrasında, ayrıldılar.

Derman ve Yiğit’in anne ve babaları gerçekten şanslı idi. Çünkü bu tür ameliyatlar hem pahalı, hem de oldukça riskliydi. Bebeklerin ayrılması için tam olarak 1,5 milyon pound (yaklaşık 13 milyon TL) harcandı. Operasyon başarılı geçmeseydi, bebeklerden birisi ya ölecekti, ya da kalıcı olarak sakat kalacaktı.

OKUYUCU YORUMLARI