Tülin Şahin Kızının Kordon Kanını Saklattı

Göbek bağı hızlı kesilen bebeklerin bağışıklık sisteminin daha zayıf olduğu ve anneden gelen bağışıklık hücrelerinden mahrum kalındığı açıklandı.  Kadın hastalıkları ve Doğum uzmanlarının yaptıkları açıklamaya göre bebek doğduktan sonra hemen göbek kesilmemeli.

Bebeğin doğmasının ardından en az 1 dakika boyunca kan akımının bitmesini beklemek bebeğin sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Göbek bağının geç kesilmesi bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirirken, kan değerlerinin daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Yeni doğan bebeklerde anemi, sarılık, düşük kan şekeri gibi rahatsızlıklarla sıkça karşılaşılıyor.  Kök hücresinin değerini ve önemini vurgulayan uzmanlar, kök hücre konusunda ailelerin bilinçlenmesini ve saklanmasını öneriyor.  Ülkemizde kök hücrenin saklanması mümkün ve 27 yıl boyunca muhafaza edilebiliyor.  Kök hücre sayesinde çocukluk dönemi lösemiyle birlikte 80 hastalığın tedavisi yapılabiliyor.  Kemik iliğinde ve diş kökünde bulunan kök hücreler yeni doğan bebekte bulunan kök hücreler kadar kaliteli olmadığını savunan uzmanlar doğum yapacak olan kadınlara uyarılarda bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde anne olan 38 yaşındaki ünlü model Tülin Şahin, kızı Siena Leyla’nın kordon kanı ve göbek kordonunu saklattıklarını açıkladı. Tülin Şahin:

“Kızımızın geleceğini ve sağlığını güvence altına almak istedik. Malum; kök hücreler, farklı dokulara dönüşme yeteneğine sahip olduğundan dolayı, hasarlı organların iyileşmesini sağlayabiliyorlar” dedi.

Yeni doğan bebeğin göbek bağındaki kordon kanı kök hücre konusunda zenginken, bu kanın saklanması aile ve bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Doktorların aileyi bu konuda bilgilendirmesi ile kök hücrenin saklanması ileri ki dönemlerde yaşanabilecek olan çoğu hastalığın tedavi edilmesini kolaylaştırıyor.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort