Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin %15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamamaktadır. Düzenli olarak korunmadan cinsel ilişkiye girmeleri halinde hamile kalınamıyorsa çiftler doktorlara başvurarak tanı ve tedavi yöntemlerini araştırmaya başlamalıdır. Çiftlere kısırlık teşhisi koyulduğu andan itibaren gerek ilaç tedavisiyle gerekse tüp bebek uygulamalarıyla hamileliğin oluşması amaçlanır. Günümüzde kullanılan tüp bebek tedavisi ilaçları teknolojinin yardımıyla da birlikte daha saf, içeriğindeki doz miktarı daha kesin ve uygulaması kolay olacak şekilde üretilmektedir.

Günümüzdeki tüp bebek ilaçları daha güvenilir formda, yan etkileri en aza indirgenmiş ve hastaların kendi uygulayabileceği bir kolaylık da üretilmektedir. Her tıbbı uygulama ve ilaç kullanımında olduğu gibi tüp bebek ilaçlarının da yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler ekseriyetle kendiliğinden düzelen geçici etkilere sebep olmaktadır. Sağlığı önemli ölçüde tehdit edecek yan etkilerle nadiren karşılaşılmaktadır. Tüp bebek ilaçları nadiren de olsa uygulama esnasında (iğne-enjeksiyon) bölge de tahrişe neden olabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri Nelerdir

Çok ciddi raddelerde olmayıp baş ağrısına, göğüslerde hassasiyet, yorgunluk, sıcak basması, duygusal hassaslık görülebilir. Tüp bebek tedavisi olacak kadınların endişelendiği bir diğer nokta ise ilaçların kilo artışa neden olacağı kaygısıdır.  İlaç kullanımı iştahın açılmasına, vücutta su tutumuna ve ödeme neden olarak kısa süreli bir kilo artışına neden olabilir.  Beslenmeye dikkat edildiği sürece kalıcı bir kilo artışı gözlenmez.  Yumurtlama ilaçları kullanan bazı hastalarda kabızlık, geçici şişkinlik görülebilmektedir.

Yumurtlama için kullanılan ilaç ve iğneler yumurtalıklarda çok sayıda kist oluşumuna neden olsa da kanseri tetikleyici etkileri bulunmamaktadır. Geniş ölçekli araştırmaların oranlarına ve sonuçlarına bakıldığında yumurtalık ve meme kanserleriyle direkt bir ilişkiye rastlanmamıştır. Ancak tüp bebek ilaçları Yumurtalıkların aşırı uyarılması sendromunun (OHSS) ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.

Bütün tüp bebek tedavilerinde gözlenmeyen bu rahatsızlık hafif, orta ve şiddetli olmak üzere üç aşamada ortaya çıkabilir.  Hapların ve iğnelerin bir tür yan etkisi olarak yumurtalıklarda çok fazla sayıda kist oluşumuna neden hastalık hafif ve orta seyirde ayakta tedavi edilebilirken, şiddetli seviyeye ulaştığında yatarak tedavi edilir.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort