Vücudunuzu Hamileliğe Hazırlayın!

Vücudunuzu Hamileliğe Hazırlayın!

Güzel giden bir ilişkiniz var ve hayatınızı belli bir düzen içine oturtunuz, şimdiyse bir bebeğinizin olmasını hayal ediyorsanız bu yazımız size bir çok ipucu kazandıracak. Ruhsal ve psikolojik olarak anne olmaya hazırlanmanın yanı sıra vücudunuzu da bu sürece hazırlamak mühimdir. Hamilelik 9 ay 10 gün süren zorlu, keyifli ve telaşlı geçen bir dönemdir.

Vücudunuzu hamileliğe hazırladığınızda hamile kalma süreniz kısalır ve bu dönemde sağlık açısından sıkıntıyla karşılaşma oranınız düşer.

Faydaları;

  • Daha kolay hamile kalabilirsiniz.
  • Anne ve bebeğin sağlığını etkileyecek sorunları en başından giderilebilir.
  • Sağlıklı ve sorun teşkil etmeyen bir hamilelik geçirebilirsiniz.
  • Doğum sonrasında eski vücut formunuza dönüşünüz daha çok kolaylaşır.

Vücudunuzu hamileliğe hazırlamak için yapmanız gerekenler:

Anneye olmaya karar verdiğiniz andan itibaren 3 aylık önceki süreçte kadın doğum uzmanıyla bir mutlaka görüşmelisiniz. Doktorunuzun önerisi ile birlikte folik asit yönünden zengin gıdalar tüketmeye başlayabilirsiniz.

Fazla kilolar hamile kalma oranını düşürmektedir bu sebeple ideal kilonuza ulaşmak spora başlayarak sağlıklı bir şekilde kilo vermelisiniz.

Hamile kalmadan önce bir diş hekimine görünmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun nedeni ise hamile kaldığınız takdirde hiç bir şekilde diş tedavi yöntemlerinden yararlanamayacak olmanızdır. Dişlerinizde çürük, dolgu ve diş eti kanamaları gibi rahatsızlıklar var ise diş kaybıyla karşılaşmamak için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Yüksek tansiyon probleminiz var ise bu dönemde yakın takibe alarak kontrol altında olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları hayatınızdan çıkarmanız büyük önem arz etmektedir.

Kadın doğum uzmanına jinekolojik muayene olarak yumurtalık ve tüplerinizin sıkıntı çıkarmadan çalıştığına emin olunuz.

Yumurtlama Takviminizi Nasıl Nesaplayacığınız

Yumurtlama takviminizi nasıl hesaplayacağınızı öğrenerek doğrum kontrol yöntemlerinizi kullanmayı bırakın. Yumurtlamanın en yüksek olduğu tarihlerde cinsel ilişkiye girmek hamile kalma şansınızı yükseltecektir.

Vücudunuzdaki vitamin, protein değerlerinin normal seviyelerde olmasını sağlamak için sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenerek zararlı gıdalardan uzak durun.

Hayatınızdaki stres kaynaklarını en aza indirerek hem kafa yönünden hem de ruhsal olarak kendinize dingin bir ortam kazandırın.

Kalsiyum depolarınızı artıracak besinler tüketmeye gayret gösterin. Hamile kaldığınızda bebeğinizin kemikleri için ihtiyacı olan kalsiyumu sizin rezervlerinizden sağlayacak. Kaliteli ve sağlıklı bir uyku düzeni oturtarak, kendinizi korumaya alın.

Sağlığınıza dikkat etmek için yürüyüşler yaparak, hafif egzersizlerle vücudunuzun daha dinç olmasını sağlayabilirsiniz.

Korunmayı bıraktığınız andan itibaren zorunlu kalmadıkça ilaç almamaya dikkat edin. İlaç alacağınız takdir de öncelikle doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin…

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort