Pet Shop

Yenidoğan Bebekler Nasıl Yatırılmalı? - hamile.com

Yenidoğan Bebekler Nasıl Yatırılmalı?

Dünya Sağlık Örgütü, yeni doğan bebeklerin düz bir zemine sırt üstü yatırılmasını önermektedir. Bu, ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini azaltmak içindir. Bebek yan ya da mide üzerine yatırılmamalıdır.

Doktorun tavsiyesi, yeni doğmuş bir bebeğin sırtüstü yatması gerektiğidir. Bunun nedeni ani bebek ölümü sendromu riskini azaltmasıdır.

Eğer bebek yüzüstü yatıyorsa, kendi kusmuğu veya tükürüğü tarafından boğulma şansının daha yüksek olmasıdır. Onları yan yatırmak emziğin ağızdan düşmesine neden olur, bu yüzden onları kontrol etmek ve emziği tekrar takmak arasında gidip gelmeniz gerekir. Başlarını farklı pozisyonlarda yatırmak da boyun ağrısına neden olabilir.

Yenidoğanlar bir battaniyeye sarılmalı, sırt üstü yatırılmalı ve yalnız bırakılmalıdır.

Bebek kundaklanmamalı veya hareketini kısıtlayacak herhangi bir pozisyona getirilmemelidir. Bebekler henüz tam olarak gelişmemiştir ve boyun kasları üzerinde henüz kontrolleri yoktur.

Yeni doğmuş bir bebeği uyutmanın birçok yolu vardır. Bazı ebeveynler bebeği karnına koymayı tercih ederken, diğerleri bebeği sırt üstü yatırmayı tercih eder.

Yeni doğan bebeğinizin sırt üstü uyumaya alışmasını istiyorsanız, en baştan bu şekilde yatırmayı deneyin. Bu, sağlıklı bir uyku pozisyonu geliştirmek için iyidir ve ABÖS (Ani Bebek Ölümü Sendromu) riskini azaltabilir.

Ayrıca yeni doğan bebeğinizi yavaş yavaş kendi kendine yatırmaya alıştırmak isteyebilirsiniz. Bu, bağımsız olarak nasıl uyuyacaklarını öğrenirken kendilerini güvende ve rahat hissetmelerine yardımcı olacaktır.

OKUYUCU YORUMLARI