Pet Shop

En fazla kaç kez sezaryen doğum yapılabilir? - hamile.com

En fazla kaç kez sezaryen doğum yapılabilir?

En fazla kaç kere sezaryen ile doğum yapabilirim? ya da Kaçıncı sezaryenden sonra riskler artar? gibi soruların yanıtları özellikle ilk doğumunu bu yöntemle yapmış anne adayları tarafından merak edilen bir konu

Her ne kadar sezaryen doğumun kaç kez yapılması gerektiği ile kesin bir görüş ortaya konmasa da uzmanlar 3 sezaryen doğumdan sonra yapılabilecek diğer sezaryen doğumların risk oluşturabileceği görüşündeler. Bu riskin sebebi de gerçekleştirilen her sezaryen ameliyatında sonra kadının karnının içindeki yapışıklıklar da artma yaşanır. Bu artan yapışıklıklar bir sonraki sezaryen ameliyatı için riskler oluşturabilir ve ameliyatın güç olmasına neden olabilir.

Sezaryen sayısındaki artış bebek için de bazı risk faktörleri taşımaktadır. Bebek plasenta previasının yani bebeğin eşinin aşağıya yerleşmesi olasılığına bağlı olarak bebek eşinin rahime yapışma olasılığında artış görülebilir. Bu durum bebek için belirli riskler taşıyabilmektedir. Ancak bu risklerin uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucu ilk üç ameliyatta görülmediği kanısına varılmıştır.

Yapılan 3 sezaryen ameliyatından sonra tekrar yapılamama gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak üçten sonra yapılacak olan her sezaryen ameliyatı bir öncesine göre daha fazla riskleri de beraberinde getirebilir. Artan sezaryen doğum sayısına bağlı olarak ana rahmindeki kesi miktarında artışlar yaşanabilir. Bu kesiler kadının sağlığı açısından riskli enfeksiyonlanmalara neden olabilir. Ayrıca karında ve rahimde yapışıklıklarda artış yaşanabilir. Artan yapışıklıklara bağlı olarak enfeksiyonlarda artış yaşanabilir.

OKUYUCU YORUMLARI