Pet Shop

Hamileyken Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir? - hamile.com

Hamileyken Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Gündelik yaşantıda da ruhu ve bedeni iyileştirip kötü hislerden arındırmaya yaramasıyla bilinen yoga, hamilelik döneminde de anne adaylarının daha dinç ve enerjik hissetmesini sağlayan önemli bir aktivite halindedir. Hamile yogası, kişinin keyifli ve rahat bir gebelik süreci geçirmesi için vücudu gevşetmesinin yanı sıra doğum anının da daha stressiz ve acısız geçmesine yardımcı olur. Hamile yogası, uzman doktorlar tarafından da her anne adayına tavsiye edilir.  Peki hamile yogası ne zaman başlar? Hamile yogası faydaları nelerdir?   

Hamileler Yoga Yapmaya Ne Zaman Başlamalı?  

 Hamile yogası, bireyin hem fiziken hem de ruhen yenilenip rahatlamasına yardımcı olan bir yoga çeşididir. Yapılan hareketler ve düzenli egzersizler sayesinde anne adayları, hamilelik dönemlerini oldukça rahat ve stressiz bir şekilde geçirebilirler. Hamilelik döneminin yanında doğum esnasında da annenin daha az acı çekerek rahat bir doğum süreci geçirmesine imkan sağlar. Peki, anne adayları hamile yogası yapmaya ne zaman başlamalıdır? 

Uzman doktorunuzun da onayını aldıktan sonra gebeliğin ortalama 12. haftası ile birlikte hamile yogasını yapmaya başlanabilir. Hamile yogasına bebek, anne karnında henüz tam büyümeden başlanması gerekir. Böylelikle hamile yogası etkili sonuçları beraberinde getirir. Her anne adayı bu yogayı rahatlıkla ve kolaylıkla yapabilir. Yoga uzmanları tarafından önerilen ise haftada en az 2 kere hamile yogası yapılması gerektiğidir. Ortalama 60 dakikalık hareketlerin uygulanması tavsiye edilir.  

Hamileyken Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?  

 9 ay boyunca süren hamilelik dönemini rahat geçirmekle beraber hem fiziksel hem de ruhsal açıdan anne adaylarının kendilerini daha dinç hissetmelerini sağlayan hamile yogasının pek çok faydası bulunur. Yapılan araştırmalar ve hamile yogasını deneyen anne adaylarının belirttiği görüşler doğrultusunda düzenli şekilde yapılan bu aktivitelerin kişileri gerçekten rahatlattığı ve stresten uzaklaştırdığı kanıtlanmıştır. Ayrıca doğum sırasında da bebeğin anne karnından sorunsuz ve daha az acı ile çıktığı da gözlemlenmiştir. Hamile yogasının faydaları ile ilgili bir liste hazırlamak gerekirse; 

  • Sık sık karşılaşılan mide bulantısının oranını azaltır, 
  • Vücutta meydana gelen kramp ve gerginliklere karşı önemli etkileri bulunur, 
  • Vücudun kendi dengesini kaybetmeden enerjik kalmasını sağlar, 
  • Kan dolaşımını arttırarak bebeğin daha iyi beslenmesi ve gelişmesine yardımcı olur,  
  • Bebek ve anne arasında ruhsal açıdan önemli bir bağ oluşmasını etkiler, 
  • Tüm kasların dinlenmesine imkan tanıyarak vücudun gevşemesini sağlar, 
  • Ortalama 7 ay boyunca yapıldığında vücudu esneterek doğum sürecine hazırlar, 
  • Nefes farkındalığı sayesinde hem bebeğin hem de annenin daha fazla oksijen almasını sağlar, 
  • Kişiyi korku ve endişe gibi negatif duygulardan uzaklaştırır. 

Hamile yogasını düzenli ve etkili bir şekilde yapmayı başaran anne adayları, hem hamilelik sürecini hem de doğum aşamasını olumlu yönden etkiler. Rahat bir gebelik ve doğum geçirecek olan anne adayı, kendisini hem ruhen hem de bedenen gevşetir.   

OKUYUCU YORUMLARI