Suda Doğum Yapmak

Suda Doğum Yapmak

 

Suda doğum yapmak son zamanlarda daha popüler olmaya başlayan bir doğum tekniğidir. Aslında bu doğum tekniği çok eskilere dayanır. Fransa’da bir tesadüf sonucu 1803 tarihinde keşfedilmiştir. Bugün her doğum merkezi tarafından uygulanabilen bir sistemi ifade eder. Doğum esnasında yaşanan sancıların azalmasını ve doğumun daha kısa sürmesini sağlamaktadır. Bu nedenle, doğum sancılarından korkan hanımlar için ideal bir doğum şeklidir

Suda Doğum Riskli midir?

Her doğum kadar riskli, her doğum kadar anne ve bebeğinin sağlığı tehlike altındadır. Yani normal bir doğumdan farkı yoktur. Sadece suda doğumun gerçekleşebilmesi için anne adayın genital bölgesinde enfeksiyon, mantar ve yara gibi problemlerin olmaması lazımdır. Diyabet hastaları ve aşırı kilolu bebeklerin doğumunda da bu yöntemin tercih edilmemesi gerekir. Birden fazla doğumlarda da doktorlar tarafında suda doğum önerilmez. Onun dışında herkes, bebeğini suda doğurabilir. İlk kez doğum gerçekleştirecek olan anne adayları, suda doğum yapabilirler. Ama bazı durumlarda suda doğumu ikinci veya üçüncü doğumlarda gerçekleştirmek gerektiği tavsiyesi, doktor tarafından verilebilir.

Suda doğum esnasında suyun uyarıcı etkileri, vücudu rahatlatan hormonların daha fazla salgılanmasına sebep olur. Buda doğum sancılarının yaşanmasını engeller. Aynı zamanda vajina kanalının da genişlemesini sağlar. Buda doğumun hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Rahim kasılmalarının desteklenmesi de doğumun hızlı şekilde gerçekleşmesini mümkün kılar. Kan dolaşımının artması, bebeğin daha fazla oksijenle muhatap olması anlamına gelir. Bu nedenle suda doğumlar daha sağlıklıdır denilebilir.

Bebeğe zarar gelir mi?

Birçok anne adayı, suda doğum esnasında bebeğinin boğulacağını sanır. Ama bu asla söz konusu olmaz. Çünkü bebek, anne karnındaki gibi bir ortama doğar. Yani sulu ortamdan yine suyun bulunduğu ortama doğar. Bu durum bebeğin anne karnındaki gibi bir ortamla karşılaşması anlamına gelir. Bu nedenle herhangi bir şok edici durum yaşanmaz. Bebek doğar doğmaz kalp atışları bilgisayara yansıtılır. Her şey uzmanlar gözetiminde gerçekleşir. Suyun hijyen olması, 37 derece sıcaklıkta olması gibi şartlar, uzmanlar tarafından hazırlanır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde, annenin sancı çekmeden doğması bu şekilde gerçekleşir.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort