Bebeklerde Cilt Bakımı

 

Yeni doğan bebekler anne rahminden edindikleri besinleri doğum ile birlikte dışarıdan edinmeye başlarlar. Büyüme ve gelişme için en önemli konu olan beslenme bebeğin gelişim dönemlerine göre ayarlanmalıdır. Çünkü bebek beslenmesi faaliyeti yetişkin insanlarda olduğu gibi gelişmiş değildir. Yeni yeni ağız yoluyla beslenmeye başlayacak olan bebeğin ilk 6 ay boyunca mutlaka anne sütü ile beslenmesi gerekir. Anne sütü içerisinde bulunan vitamin, mineral, protein ve kalsiyum ile birlikte bebeğin gelişimine yardımcı olacak, dış etkenlerden koruyacak ve sadece emme içgüdüsü ile doğan bebek için kolay bir beslenme türü olacaktır.

BEBEKLERDE BESLENME DÖNEMLERİ

0-4 ay aralığı: Bebek beslenmesi bu dönemde mutlaka anne sütü ile olmalıdır. Çünkü bebek emme içgüdüsü ile doğar ve ilk 4 ay boyunca bu içgüdü ile beslenmesini gerçekleştirir. 0-4 aylık dönemde bebeğe farklı gıdalar yedirmeye çalışmak hem gelişimi açısından zorlanmasına hem de anne sütünden alacağı bütün besin değerlerinden uzak kalmasına neden olacaktır. Bu dönemde bebek gelişimi için en uygun beslenme türü olan anne sütü yerine başka besinler tercih edilmemelidir.

4-6 ay aralığı: Anne sütüne devam edilmesi gereken bu dönemde bebek emme içgüdüsünün yanında ağzının içerisinde aldığı besinleri çevirmeye başlar. Sağlıklı bir bebekte 5. ayda dişlerde çıkmaya başlayacaktır. Bu dönemde dış çıkarmaya bağlı olarak bebeğin süt ile beslenmesi yeterli olmayabilir. Özellikle 5. aydan sonra bebeğe anne sütüne ek olarak inek sütü, sıvı mama ya da yoğurt türü gıdalar verilebilir. 6. aya basan bebeklerde bu gıdalara ek olarak sebze ve meyve suları ve diş gelişimine yardımcı olmak adına yumurta sarısı az miktarlarda yedirilebilir.

7-8 ay aralığı: 6. ayda bebek büyük bir değişim yaşar ve önceki aylara oranla daha fazla besin tüketen bebek 7. aya geldiğinde anne sütü, inek sütü, takviye sıvı mamalar, meyve-sebze suları, yoğurt ve yumurta sarısı gibi gıdaların yanında biraz daha katı gıdalar yemeye başlar. Bisküvi, pirinç unu gibi gıdalarla yapılan sütlü mamalar, sebze çorbaları ve et, tavuk, balık gibi besinleri de tüketebilir. Bebek beslenmesi 8. ayda biraz daha katı gıdalara yönelmeye başlar. Evde pişen yemekler eğer iyice ezilmiş duruma getirilirse bu dönemde bebek bu gıdaları kolaylıkla yiyecektir. Yumurtayı artık sarısı ile birlikte bir tüm şeklinde yiyebilir. Peynir, tahıl ve kuru baklagilleri ezilmiş bir durumda olursa tüketebilir.

9-12 ay aralığı: 9. ve 12. aylar arası bebek beslenmesi yetişkin insanlardaki gibi olmaya başlar. Aile ile birlikte sofraya oturarak istenilen şeyler yenebilir. Çorbalar, unlu mamuller, sebze yemekleri, tavuklu, etli besinler, makarnalar, pilavlar kısacası pek çok şeyi bebek bu dönemde yiyebilir. Bebeklere bu dönemde yemek yemesi için zorla baskı yapılmamalıdır. Yemeklerinin içerisine tuz eklenmemelidir. Günlük besin ihtiyaçları yeterince verilmelidir. Bir yaşına girdiğinde zaten bebekler çoğu yetişkin gibi bir damak zevkine sahip olurlar ve yedikleri besinlerde belirlenmiş olur.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort