Pet Shop

Bebeklerde Eğri Boyun Problemine Dikkat! - hamile.com

Bebeklerde Eğri Boyun Problemine Dikkat!

Bebeklerde Eğri Boyun Problemine Dikkat!

Bebeklerde Eğri Boyun Problemine Dikkat!

Bebeklerde doğumsal faktörlerle görülebilen eğri boyun probleminin tıbbi adı Tortikolis’tir. Boynun eğik veya dönük olması durumu olarak kısaca özetlenebilir.  Eğri boyun (Tortikolis) doğumda oluşurken ancak 1 ay sonra fark edilir. Kulağın köprücük kemiğine yaklaşır, genellikle sağ boyun kısmında daha çok görülmektedir.  Boyundaki kasların bir tarafının kısa olmasından kaynaklanmaktadır. Ters  doğan bebeklerde görülme sıklığı çoktur.

Tortikolis her 1000 bebekten 3 ile 20’si arasında rastlanabilmektedir. Bebeğin başını diğer tarafa eğik tutmasıyla anlaşılabilen bu rahatsızlık boynun bir tarafında da şişlik oluşmasına neden oluyor.  Rahatsızlığın ilerlemesi durumunda ileri ki yaşlarda yüz asimetrisi değişip bozulabiliyor.

Çocuk fizyoterapistlerinin yaptıkları açıklamalara göre eğri boyun(tortikolis) bebeğin anne karnında  sıkışmasından ve sırt üstü yatırılmasından kaynaklanıyor. Bebeklerin yüz üstü yatırılarak uyutulması başını çevirdiği tarafın arkasında düzleşme oluşmasına neden oluyor.

Uzmanlar bebeklerin başlarını hareket ettirmede kısıtlı bir alan yaratan çocuk arabalarının ve araba koltuklarının boyun kaslarını sıkılaştırdığını belirtiyor.  Araç koltuklarında ve bebek arabalarında geçirilen uzun sürenin eğri boyun rahatsızlığına yol açtığı açıklandı.

Anne ve babalar bebeklerinde eğri boyun rahatsızlığına rastladıklarında hemen tedaviye başlanması ve doğru uyuma pozisyonlarını öğrenmeleri gerekmektedir. Boyun egzersizlerine hakim fizyoterapistler aileyle uyumlu bir şekilde çalışarak fizik tedavisi uygulamaktadır.

Fizik tedavisinin yanı sıra kulak ve kafatası sorunlarının ilerlediği durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Fizik tedavide uygulanan pasif germe egzersizleri bebeklerde %90’lık bir başarı oranına sahiptir. Fizik tedaviye ek olarak boyun kaslarına masaj yapılarak eğri boyun rahatsızlığı 1 yıl boyunca tedavi edilir.  Bebekler de 1 yaşına kadar herhangi bir gelişme kat edilmediği süreçte cerrahi müdahaleye başvurularak kasların uzaması sağlanır.

OKUYUCU YORUMLARI