Pet Shop

Bebeklerde Süt Alerjisi Nasıl Anlaşılır Nasıl Geçer? - hamile.com

Bebeklerde Süt Alerjisi Nasıl Anlaşılır Nasıl Geçer?

Uzmanlar yeni doğan bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenmesi üzerinde durarak, bebeğin tüm ihtiyaçlarının anne sütünde bol miktarda olduğunu belirtiyorlar.  İlk altı ay sonrasında ek gıdaya geçişte ise anneler bebeklerine süt ve süt ürünleri vermenin daha faydalı olduğunu düşünmektedir.  Fakat bazı bebeklerde görülen süt alerjisi bu tarz bir beslenme şekline uygun düşmüyor.

Süt alerjisi bebeğin inek sütü içerisindeki proteinlere karşı geliştirdiği bir reaksiyondur.  Süt alerjisinin oluşmasının nedeni bebeğin sindirim sisteminin ve bağırsaklarının tam anlamıyla gelişmemesinden kaynaklanır.  Bebeklerde genelde ilk 1 yıl içinde görülür.

İnek sütündeki proteinleri zararlı bir madde olarak algılanması diğer hayvan sütlerine karşı da aynı reaksiyonu göstermesine sebep olabilir.  Ek gıdaya başlamamış bebeğin tek besin kaynağı olan anne sütüne alerjisi olmasının sebebi de annenin süt ürünlerini tüketmesinden kaynaklanır.  Anne süt ve süt ürünleri tükettiğinde emzirme yöntemiyle bu proteinleri bebeğe geçirir.  Anne sütü alerjisinin çıkış noktası hayvansal süt ve ürünlerinden geçmektedir.  Bu durumda annenin beslenme tarzını değiştirmesi önerilmektedir.

Bebeklerde süt alerjisi nasıl anlaşılır, belirtileri nedir? 

  • Yoğun gaz
  • Bebek reflüsü, sık sık kesilmiş süt kusması
  • Ciltte kızarıklık ve döküntü
  • İshal
  • Sebepsiz ağlama krizleri
  • Hırıltılı öksürük
  • Solunum güçlüğü

Bebek süt alerjisi geliştirdiyse annenin beslenme düzenini değiştirmesi önem taşımaktadır.  Süt ve süt ürünlerinin yanı sıra peynir altı tozu içeren, sütle yapılan bütün gıdaları yememesi gerekir.  Çünkü anneden emzirme yöntemiyle bebek sütün içindeki zararlı algılanan proteinleri alır.

Şayet bebeğiniz mama ile besleniyorsa mamanın içerisindeki süt proteinleri alerjisini tetiklemeye müsaittir. Bu durumda doktora başvurarak, soya ve elemantal formül içeren mamalara geçebilirsiniz. Bebeğinizin mama seçimini mutlaka doktorunuz belirlemelidir..

 

OKUYUCU YORUMLARI