Normal Doğum Sonrası Anne Ne Gibi Duygusal Değişiklikler Yaşar?

Normal Doğum Sonrası Anne Ne Gibi Duygusal Değişiklikler Yaşar?

Normal Doğum Sonrası Anne Ne Gibi Duygusal Değişiklikler Yaşar?

Normal doğum anneler ve bebekler için en sağlıklı doğumdur. Anne doğum öncesi denilen gebelik döneminde mutlaka kaliteli ve huzurlu bir gebelik süreci yaşamalıdır. Çünkü annenin gebelik döneminde yaşayacağı sıkıntılar ve stresler doğuma da etki edecektir. Doğum psikolojisi annenin bebeğine olan tutumu, anneliğe yaklaşımı, gebelikte yaşadığı mutluluklar ve gebelik dönemindeki geçirdiği hastalıklar gibi pek çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir.

Doğuma Giderken Annenin Psikolojisi

Normal doğum sonrası annenin psikolojisi doğumdan önceki gebelik sürecinde şekillendiği gibi doğumdan önce kendisine destek olan insanların varlığı ile de şekillenir. Yani bir anne doğuma giderken hastanede sevdikleri tarafından uğurlanmışsa, hastanede çalışan görevliler ve doktorlar anneye moral vermişse, anne doğumun aslında güzel yanlarını görmeye ve sonuca odaklanmaya çalışıyorsa doğum psikolojisi de sağlam olacaktır. Doğum sonrası anne daha şanslı hissedecek ve daha mutlu olacaktır.

Doğum Sonrası Psikoloji

Normal doğum sonrası anne ruhunda görülen psikolojik haller annenin tamamen doğumdan önceki ruh haline ve çocuğuna olan bağlılığına göre şekillenecektir. Normal doğum sonrası annenin psikolojisi eskiden olduğu gibi büyük gel gitler yaşamaz. Ancak anne doğumdan sonra büyük bir yorgunluk yaşar. Çünkü normal doğum diğer doğumlar gibi kolay olabilen bir doğum değildir.

Normal doğum sonrasında anne büyük ağrılar yaşamayabilir ancak doğum esnasında büyük sıkıntılar yaşar. Bedensel ve fiziksel açıdan kendini güçsüz hisseder. Doğum sonrası annede hayatını nasıl sürdüreceği ve bebeğini nasıl büyüteceğine dair endişeler başlar. Bebeğini kucağına almanın verdiği sevinç bir süre sonra bebeğin nasıl büyüyeceğine yöneldiği için annenin çevresinde yer alan kişilerin bu konuda anneye yardımcı olması gerekir. Kendini yalnız hissetmeyen anne uzun konuşmalar yamaktan hoşlanmayabilir.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort