Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilir?

Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilir?

Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilir?

Anne sütü bebek dünyaya geldikten sonra ihtiyaç duyabileceği bütün besinleri karşılayabilecek özelliktedir. Annenin karnında gelişen ve büyüyen bebek, dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren yine anneden beslenerek büyümesini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilir. Dünya Sağlık Örgütü ve doktorların önerileri doğrultusunda her sağlıklı annenin bebeğini ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemesi önemle vurgulanmıştır.

Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren antikorlar içerir, duygusal ve fiziksel gelişimi içinde en önemli gereksinimdir. Ayrıca belirtmek isteriz ki yeni doğan bir bebeğin bağırsak yapısı ve sindirim sistemi anne sütü haricindeki hiç bir gıdaya uygun değildir.

Sağlıklı bir anne günde ortalama 750 – 900 cc süt vermektedir, yeni doğan bebekler için bu miktar yeterlidir. Bebek 6 aylık olduğunda hareket kabiliyeti daha gelişmiş bir seviye ulaşır ve büyür bu nedenle anne sütü yeterli gelmemeye başlar. Anneler bebeklerinin beslenmesi konusunda ek gıdaya geçiş dönemini mutlaka düşünür, erken ek gıdaya başlamak bebeklerde sindirim problemlerine neden olabilir.

Bu yüzden ek gıdaya başlamak için en uygun süre 6’ıncı ay ve sonrasıdır. Bebeklerde ek gıdaya geçiş önemli bir dönemdir, annenin bu konuda bilgili ve bilinçli olması her ikisi açısından bu dönemi kolaylaştırmaktadır. İlk defa olarak tadacağı besinleri damak tadına uygun hale getirerek bebeğine sevdirme görevi anneye aittir.  Çiğnemeyi henüz bilmeyen ve sindirim olarak katı gıdalara hazır olmayan bebeğinizi mamalar ve pürelerle tanıştırmalısınız.

Ek gıdaya geçiş döneminde ilk olarak ne vermelisiniz?

Çocuk doktorlarının önerileri doğrultusunda bebeğinizi anne sütü dışında ilk olarak sebze çorbalarıyla tanıştırmanız önerilmektedir. Bebeğinize hazırlayacağınız sebze çorbalarında kullanacağınız sebzeleri mevsime uygun ve taze olarak seçmeniz dikkat etmeniz gereken konulardan biridir. Sebzelerin vitaminlerini kaybetmemesi açısından buharda pişirilmesi en iyi seçimdir, sebze suyunu bebeğinize verdiğinizden itibaren 3 gün boyunca alerjik bir reaksiyon gösterip göstermediğini kontrol etmelisiniz.

Mevsim meyvelerini cam rendeden geçirerek bebeğiniz için püre haline getirebilirsiniz. Vitamin yönünden zengin meyve püreleri bebeğinizin hoşuna gidecek kadar tatlıdır bu yüzden yedirmede zorluk çekmezsiniz.

Bebeğinize ek gıdaya geçiş döneminde özellikle 1 yaşına gelene kadar vermemeniz gereken gıdalar var, bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz aksi taktirde bebeğiniz de alerjik bir reaksiyon gözlemleyebilirsiniz.

1 yaşına kadar verilmemesi gereken besinler

  • Bal
  • Yumurta beyazı
  • Salça
  • Patlıcan
  • Tuz
  • İnek sütü
OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort