39. Hafta Hamilelik

39. Hafta Hamilelik

39. Hafta Hamilelik

Artık sona yaklaşmak üzereyken bebeğin biraz daha ağırlaştı. Şu an 51 cm ve 3,4 kiloda, boyut olarak bakıldığında minik bir karpuz kadar. Yeterince büyüdüğü için alan sıkıntısı yaşıyor ve sadece diğer tarafa dönebilecek kadar bir yere sahip.

Bebeğin 200 milyon hücreden oluşan, her şeyiyle tastamam olan küçük bir insan. Yeni dünyayla tanışmak için heyecanlı, vücudunda 300 kemik bulunuyor.

Beyni gelişimini sürdürüyor, bu gelişim süreci çocukluğu boyunca da sürecek.  Bebeğinizin endokrin sistemin doğum anında yüksek yoğunlukla stres hormonu salgılayacak.  Bu hormonlar doğum sonrasında plasenta yardımı olmadan diğer sistemlerin çalışmasına yardımcı olacak.

Bebeğiniz dünyaya geldiği ana kadar akciğerleri gelişimini sürdürecek, hava keseciklerinin birbirine yapışmasını önleyen surfaktan üretimi devam ediyor.

3. trimester’in son haftaları içerisindesiniz, bebeğiniz pelvik kemiğine indiği ve başı kemik çatıya yaklaştığı için hareketleri çok sınırlı.

39. Hafta Hamilelikte Anne Belirtileri

Hamilelikten önce veya bu sürede oluşan varisleriniz daha çok belirginleşebilir. Progesteron hormonu damarlarınızı rahatlatırken, vücudunuzun ağırlının artması da bacaklarınızı zorluyor.

Doğuma odaklandığınız kadar emzirmeye de odaklanmanız gerekecek. Süt artırıcı gıdalar tüketerek ve bolca sıvı alarak sütünüzün çoğalmasını sağlayabilirsiniz.

Oldukça büyüyen karnının pelvisini ve karnının büyük bir bölümünü doldurduğu için kolay hareket etmekte zorlanabilirsiniz. Yürümek eskisinden daha çok zorlaşabildiği gibi paytak paytak yürümeye başlayabilirsiniz.

Doğuma sayılı günler kalmışken doktorunuz sizi 3-4 günde bir kontrole çağırabilir.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort