Pet Shop

Bebeklerde Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır? - hamile.com

Bebeklerde Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Sorunsuz geçen hamilelik ve doğum sürecinden sonra bebeklerin sağlık durumu ve gelişimi ilk önceliktir. Bebeğini kucağına alan her anne bebek bakımı konusunda endişeler duyabilir. Doğal bir süreç olan bu endişeler bebeğine iyi şekilde bakmak, gelişimini olumlu yönden etkileyerek sağlığını gözetmekten kaynaklanır.

Doğumun ardından bebeğin kilo alışı, uyku düzeni, içinde bulunduğu ayın gelişim etkinliklerini göstermesi önemli konulardır. Bebeklerin kilo alımı kız ve erkek bebeklerde farklılık gösterir. Bebeklerin tümünde ilk 9 ay kilo alımı daha hızlıdır, daha sonrasında yavaşlamaktadır. Bebek 10 aylık olduğunda genellikle ayda 250 gram alır, bebeklerin anne sütü veya mama ile beslenmesi durumu değiştirmez.

Bebeğin gelişiminin üstünde fazla kilo alması da dikkat edilecek noktalardan biridir. Daha kilolu bebeklerin diğer bebeklere kıyasla sağlıklı olduğu düşüncesi tamamen yanlıştır.  Bebeğin sağlıklı olmasını etkileyen tek nitelik sağlıklı beslenmesidir.

Bebeğinin normalin üstünde zayıf olduğunu düşünen anneler bebeğin kilo alması için sağlıksız besinleri bebeklerine vermemelidir. Eğer bebek içinde bulunduğu aya nazaran zayıf, iştahı az ve kilo almıyor ise doktora başvurularak, bebeğin beslenme programı ayarlanmalıdır.

Bebeklerin ilk 6 ayı gelişimleri ve sağlıkları yönünden hayati önem taşımaktadır. Bu süreçte vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri ve ihtiyaçları karşılayan anne sütü verilmelidir.  Ancak 6 aydan sonra ek gıdaya geçerek, organik gıdalar alması gerekmektedir.  Anne sütünün verildiği saatler aksatılmadan, bebeğin kaliteli ve yeteri kadar anne sütü aldığından emin olunmalıdır.

Uzmanlar bebeklerin 2 yaşına kadar anne sütü almalarının bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirdiğini belirtiyorlar. Anne sütünün bazı sebeplerden azalması bebeğin beslenmesinin aksamasına neden olabilir. Annelerin sütünü artırmak için kendi beslenmelerine dikkat etmesi, bol sıvı tüketmesi, dinlenmesi ve psikolojik yönden güçlü olması gerekir.

Dünya Sağlık Organizasyonu WHO, bebeklerin gün içinde almaları gereken kalori miktarını şu şekilde sıralamıştır;

 • Yeni Doğan Bebekler İçin; 90-140 Kal
 • 1-3 Ay Arası Bebekler İçin Kg Başına; 120 Kal
 • 4-9 Arası Bebekler İçin Kg Başına;  110 Kal
 • 10-12 Arası Bebekler İçin Kg Başına; 105 Kal
 • 1 aşından sonra ise genellikle günlük kalori ihtiyacı 1000 kal olarak belirlenmiş ve her yaş için 100 kal eklenmelidir.

Ek gıdaya geçen bebeklerin kilo alması için neler yapılır?

 • Öncelikle bebeklere hazır mamalar ve gıdalar yerine evde hazırlayabileceğiniz mamalar verilmelidir.
 • Meyve ve sebzeler bolca yıkanarak her öğünde verilmelidir.
 • Az miktarlarda da olsa günlük yoğurt yemesi bebeğinizin kemik gelişimini etkilemektedir.
 • Taze sıkılmış mevsim meyve suları bebeğin vitamin ihtiyacını karşılar.
 • Sebzeleri kaynatarak ezip püre haline getirerek bebeğinize verebilirsiniz.
 • Anne sütünü 2 yaşına kadar vermek bebeğin sağlıklı bir mecidiyeköy esc şekilde kilo almasını destekler.
OKUYUCU YORUMLARI