13. Hafta Hamilelik

13. Hafta Hamilelik

13. Hafta Hamilelik

13. haftadan hepinize merhaba. Bebeğinizin şu an ki ağırlığı 25 grama ulaştı. Ortalama olarak 8 cm uzunlukta ve büyüklük olarak bakarsak oldukça iri bir erik boyutta. Gelecek haftalarda vücut ve uzuv oranlarını birbirine uyumlu olacak şekilde gelişecek.

Ama şu andaki mevcut halinde kafası vücudunun 1/3’ü kadar. Emme, yutma refleksleri gelişmek üzere, iki haftadır olduğu yerde esneyen, tekme atan bebeğiniz uyanıkken oldukça aktif.

Müjde! Bu haftayla itibaren üreme organları, yumurtalık veya testisleri gelişti. Vücudundaki tüm kritik organları gelişti ve çalışmaya başladı. Başlıca karaciğeri çalışmaya başladı yakında pankreası insülin üretmeye başlayacak.

13. Hafta Hamilelikte Annedeki Belirtiler;

Süt kanallarınız aktif hale gelmeye başladı doğuma daha uzunca bir süre olmasına rağmen vücudunuz hazırlık aşamasına geçti. Bebeğinizi beslediğiniz sütün tıbbi ismi Kolostrum ve yakında vücudunuz bu sıvıyı üretmeye başlayacak.

İlk hamilelik belirtileriniz hemen hemen sona ermek üzere haftaya hamileliğin ikinci 3 ayına gireceksiniz. Bu arada vajinal akıntıda bir artış gözlemleyebilirsiniz bunun nedeni ise vücudunuzun çokça astrojen salgılamasından kaynaklanıyor.

Ayrıca bu dönemde cinsel açıdan karmaşık bir sürece girebilir, libidonuz eskisinden daha fazla artabilir. Yada tam tersi oldukça isteksiz olabilirsiniz. Beliniz artık kalınlaşmaya başladı bu da fiziksel olarak hamile olduğunuzu hissetmenize neden oluyor.

Tamda gebeliğin keyfini çıkartacağınız bir dönemdesiniz yorgunluk ve mide bulantılarınızda gözle görülür bir iyileşme kat ettiniz. Gebeliğin balayı olarak adlandırılan bu dönemin keyfini rahatça sürebilirsiniz…

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort