17. Hafta Hamilelik

17. Hafta Hamilelik

17. Hafta Hamilelik

Bebeğiniz şu anda 17 cm boyuna ulaştı, ağırlığı ise 140 gram. Boyut olarak bakıldığında büyüklüğü bir armut kadar. Kapalı gözlerini oynatabiliyor, sizinle birlikte kilo almaya devam ediyor. Kirpikleri, kaşları, saçları uzamaya devam ediyor. Vücudunda yap tabakasını depolayan tabaka yeni yeni oluşmaya başladı, gelişimini tamamladığında ağırlığı iki katına çıkacak.

17. haftaya ulaşmanız ile birlikte bebeğinizin kalp atışları dakika da 140-150 defa çarpmaya başladı. Kalbi kan pompalamaya devam ediyor, yakın zamanda vücudunda ki tüm majör sistemler gelişimini tamamlayacak. Solunum sistemi önümüzdeki haftalarda gelişimini tamamlayacak ama şimdiden göğsü solunum hareketleri yapmaya başladı. 16-17. haftalarda bebeğiniz özellikle emme ve yutma refleksleri üzerinde gelişim gösteriyor.

Dünyaya geldiğinde emme ve yutma refleksleri sizinki kadar gelişmiş vaziyette. Bebeğinizin kız mı erkek olduğu bu haftalarda belirginleşmeye başlayacak ama daha sizin öğrenmenize biraz zaman var.

Şayet bebeğiniz bir kız olacaksa uterus ve vajina bölgesinde özel bir hücre dokusu oluşacaktır. Eğer erkek olacak ise bu özel hücre dokusu farklı şekilde gelişecek ve penisle birlikte prostat oluşumu tamamlanacaktır.

17. Hafta Hamilelikte Anne Belirtileri

Hamilelik ilerlemeye devam ettikçe kilo almaya devam ediyorsunuz bu canınızı sıkmamalı ve sağlıklı beslenmeye odaklanmalısınız. Daha önceki hamileliğinizde hemoroit sorunuyla karşılaştıysanız büyük ihtimal bu gebeliğiniz de yine aynı sorunla karşılaşabilirsiniz.

Karnınız dışarıdan görülecek kadar belirginleşmeye başladı ancak kendinizi bu dönemlerde dengesiz hissedebilirsiniz. Göbeğiniz büyümeye başladıkça vücudunuzun yer çekim merkezi değişiyor. Yürürken dikkatli olmalı her hangi bir darbeye maruz kalmamaya özen göstermelisiniz.

Gebeliğin ilerleyen seyrinde cildinizde değişiklikler gözlemleyebilirsiniz. Yüzünüzde oluşan kırmızı veya koyu kahverengi lekeler genişleyen damarcıklardan kaynaklanmaktadır. Doğum sonrasında çoğu kaybolacaktır.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort