24. Hafta Hamilelik

24. Hafta Hamilelik

24. Hafta Hamilelik

Bebeğiniz sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ediyor şu anki ağırlığı 600 grama ulaşmışken 30  cm boyutunda. Boyut olarak bakılırsa bir mısır başağı kadar, inanabiliyor musunuz? Şu anki haliyle küçük bir insana her şekilde benziyor. Yüzünün ve çehresinin bütün detayları oluştu, ancak ciğerlerindeki baloncuklar henüz gelişimin tamamlayamadı. Hala daha gelişim ve oluşum süresinde hızla doğum anına kendini hazırlıyor.

Gözleri bu hafta tamamen gelişti, irisleri henüz renklenmedi önümüzdeki iki hafta içinde renk pigmentlerini  alacak. Yine de gözleri son rengini doğumdan sonra bulacak. Doğum sonrada bir iki ay içinde gözleri bulanık bir renkte olacak.

24.  Hafta Hamilelikte Anne Belirtileri

Karnınızın büyümesi ve iyice belirmesi sırtınıza yük bindirdiği için ağrılara sebep olabilir. Uzun süre ayakta kalmaktan kaçının, kendinizi yorgun hissettiğinizde uzanarak dinlenmeye çalışın.

Gün içinde ortopedik, düz tabanlı ayakkabılar yürüyüşlerinizi kolaylaştıracaktır. Yüksek ökçeli ayakkabılar eklemlerinize fazladan yük bindirir ve ayaklarınızın şişmesine sebep olur.

Rahminiz göbek deliğinize doğru ilerledi şu an ki boyutu bir futbol topu kadar. 2- 28. hafta arası doktor glikoz seviyenizi ölçmek için sizden test isteyebilir.  Bunun nedeni hamilelikte sıkça rastlanan gebelik şekeridir.

24. hafta ile birlikte vücudunuzda oluşan ve hissedebileceğiniz farklılıkları gözlemlemelisiniz. Erken doğum sancıları işaretlerini takip etmelisiniz. Bu belirtiler; regl benzeri kasılmalar,belinizde keskin ve nefes kesen ağrı, leğen kemiğinde baskı, vajinal akıntı ve değişiklikler, rahim kasılmalarıdır. Belirtiler tekrarlanıyorsa hemen doktorunuza başvurmalısınız.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort