25. Hafta Hamilelik

25. Hafta Hamilelik

25. Hafta Hamilelik

25. haftadan merhabalar, bu haftayla birlikte bebeğimizin boyu 34 cm iken şu anki ağırlığı tam olarak 670 – 680 gram civarındadır. Vücudunu ve cildinin altında oluşan yağ tabakası oluşumuna devam ediyor. Şu an ki cildi yumuşacık ve sıvının içinde durmasından kaynaklı olarak buruş buruş.

Göbek bağı diğer haftalara nazaran daha güçlü bir yapıda ve kalın. Anneyle olan besin aktarımını sağlayarak bebeğin atıklarının dönüştürülmesi için annenin vücuduna geri iletiyor. Bebeğinizin en ufa hareketini bile hissettiğiniz bir dönemdesiniz, şu an bebeğinizin koordinasyon sistemi geliştiği için ellerini ve bacaklarını istediği gibi kullanabiliyor.

Saçları uzamaya devam ediyor, ağzının kenarındaki sinirler gelişmeye başladığı için doğumdan sonra meme emme yetisine hazır olacaklar.

Gelişimini sağlayan işitme sistemi sayesinde sizin sesinizi ve babasının sesini ayırt edebiliyor.  Onu rahatlayacak müzikler dinleterek dünyayla olan iletişimini şimdiden genişletebilirsiniz.

25. Hafta Hamilelikte Anne Belirtileri

Yaklaşık 25 cm çapında olan Uterusunuz nedeniyle bazen organlarınızın eziliyormuş gibi hissetmeniz doğaldır. Hamilelik döneminde sık rastlanan rahatsızlıklarından birisi idrar enfeksiyonlarıdır. Sık idrara çıkma doğal olarak görülürken idrar yaparken yanma, acı ve kötü koku enfeksiyon belirtisidir.  İdrar yol enfeksiyonu belirtilerine sahipseniz doktorunuza başvurarak, bebeği etkilemeyecek şekilde tedavi olmalısınız.

Hamilelik döneminde bebeğin saçları uzamaya başladığında anne adayınında saçlarının parladığı ve gürleştiği görülür. Bunun nedeni hamilelikte salgılanan hormonlardır, aslında saçlarınız gürleşmiyor sadece dökülme sıklığı azalmış durumda.

Bu dönemde hamile kadınların yarısından fazlası rektal bölgelerinde kızarıklık, kaşınma ve şişlik hissedebilir.  Büyüyen rahimin yaptığı baskı sonucu rektal bölge de kan dolaşımının azalmasına neden olur, bununla birlikte hemoroit oluşumuna neden olabilir.  Hemoroit sorununuz  var ise doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz…

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort