29. Hafta Hamilelik

29. Hafta Hamilelik

29. Hafta Hamilelik

Bebeğiniz 29. haftayla birlikte giderek daha hızlı büyüyor. Şu an için boyu 40 cm ve 1 kilonun üstünde bir ağırlığa sahip. Boyut olarak bakıldığında küçük bir bal kabağı kadar önümüzdeki haftalarda anne adayının hareketlerinizi yavaşlatacak kadar bir hızla büyüyecek.

Bebeğinizin beyni vücudunun ısı seviyesini düzenleyecek kadar gelişmiş durumda. Aynı zamanda beyni solunumunu kontrol edebilecek yetkinliğe sahip.  Ciğerleri nefes alıp verebilecek kadar gelişmesine rağmen henüz tek başına solunum yapmaya hazırlıklı değil.

Bebeğiniz şu anki haliyle küçük bir insan modülüne benziyor, hamileliğin son üç ayında kilo artışı devam ederek doğumdaki son kilosuna ulaşacak.

Bebeğiniz kendisine bir ritm ve düzen oluşturdu, siz yemek yediğiniz de yada dinlenmeye çekildiğinizde daha aktif şekilde hareket etmeyi sürdürüyor.

29 Hafta Hamilelikte Annelik Belirtileri

Gece tuvalete çıkma ihtiyacınız artabilir, rahminiz mesanenize baskı yaptığı için normalden daha fazla ihtiyaç gidermek zorunda kalabilirsiniz. Karnınız giderek daha çok büyüdüğü için eklemleriniz de kaslarınızda ağrılar hissetmeniz çok doğaldır. Bu gibi durumlarda uzanarak bedeninizi dinlendirmelisiniz.

Gün içinde tüketmeniz gereken 2 litre suyu daha erken saatlerde tüketirseniz, uyku sırasında daha az tuvalete gitmey ihtiyacı duyarsınız.

Bebeğinizin içinde bulunduğu alan büyümesiyle birlikte daraldığı için daha fazla tekme ve dirsek ve yumrukla karşılaşabilirsiniz.

Bu dönemde çoğu anne adayında mide ekşimesi şikayetleri görülü, vücudunuzda salgılanan progesteron hormonu kaslarınızı gevşettiği için sindirim sistemiz yavaşlıyor. Buna ek olarak gaz ve mide ekşimesi gibi yaşamanız doğal.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort