15. Hafta Hamilelik

15. Hafta Hamilelik

15. Hafta Hamilelik

Bu haftayla birlikte bebeğinizin uzunluğu 10 cm ulaştı. Şu anki büyüklüğü küçük bir greyfurt kadar. Kemikleri sertleşmeye başlıyor, bu haftanın sürprizi ise bebeğinizin saçları oluşmaya başladı.

Geçen hafta tüm vücudunu kaplayan Lanugo ince tüyler onu amtiyotik sıvıdan korumakla görevli. Doğum öncesinde yada gerçekleştiğinde bu tüyler dökülecek. Saçları oluşmaya başlasa bile bebeğiniz saçsız doğabilir buna çok fazla şaşırmayın.

Yüz kasları ve çenesi gelişmeye devam ettiği için bebeğiniz karnınızda bazı yüz hareketlerini yapabiliyor. Bu arada tat alma duyusu da gelişmeye başladı. Bacakları kollarından uzun ve kaslarını uzatıp pratik yapmak için sürekli hareket halinde.

Bütün vücudunu kaplayan ince derisi hala şeffaf durumda, kan damarlarını ve kaburgaları bu yüzden hale görünebilir şekildeler.

15. Haftalık Hamilelik de Anne Belirtileri

Diş eti hassasiyetiniz bu haftalarda da devam edebilir, diş bakımınıza ekstra özen göstermeyi unutmayın. Zihinsel olarak odaklanmada sorun yaşayabilirsiniz, unutkan olduğunuz bazı anlar olabilir endişelenmeyin.

Hamilelik bağışıklık sistemini zayıflattığı için bu dönemlerde kolayca soğuk algınlığına ve gribe yakalanabilirsiniz. İlaç kullanmayın ve doktorunuza başvurun.

Bu dönemde ödem başınıza bela olabilir, sıvı alımını arttırın. Ve sizi zorlamayacak şekilde bolca yürüyüşler yapın. Sıvı gıdalardan çorba, meyve suyu gibi besinleri de sıklıkla tüketebilirsiniz.

Eğer ayaklarınız çok fazla şişti ise vücudunuzdan yüksekte kalacak şekilde uzanmayı deneyin.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort