16. Hafta Hamilelik

16. Hafta Hamilelik

16. Hafta Hamilelik

Bebeğiniz bu haftayla birlikte 100 gram ağırlığına ulaştı. Büyüklük olarak bakılırsa küçük bir elma yada avokado büyüklüğünde. Önümüzdeki haftalar kilosu ikiye katlanacak, boyu ise ikiye katlanacak. Şu an ki uzunluğu 11-12 cm.

Kaslarını aktif şekille kullanabiliyor, karnınızdaki hareketleri giderek çoğalmaya başladı. Bacakları ve kollarını istediği gibi kullanabiliyor, önümüzdeki hastalarda sinir sistemi gelişimini tamamladığında hareket kabiliyeti inanılmaz derece de artacak.

Bazı hamile kadınlar bu hafta da bebeğinin ilk hareketlerini hissedebilir, ama genellikle 20. haftaya kadar olan sürede hissedilir. Amniyotik sıvı bebeğin hareketlerinin hissedilmesini başlarda engellemektedir.

Kalbi kan pompalamaya devam ediyor, artık kafasını dikleştirebiliyor.

16. Haftalık Hamilelikte Annedeki Belirtiler

Doktorunuzun da önereceği gibi geceleri sırt üstü uyumak yerine sol tarafınıza yan dönerek uyumanız istenir. Bunun nedeni kan dolaşımını artırarak bebeğin daha iyi beslenmesini sağlamaktır.

Hamilelik hormonu akciğerlerinizde sıvı birikmesine neden olur, uzun nefesler almakta zorlanabilirsiniz.

Doktorunuzun da önereceği gibi 16-18 haftalarda AFP testini yaptırmanız gerekecektir. Basit bir kan testi olan bu işlem bebeğinizde down senderomu, ayrık omurga gibi doğum kusurlarını taramak için uygulanmaktadır.

Bu dönemde bazı yiyecekleri aşermeye başlamış olabilirsiniz. Sağlıklı besinler aşerdiğiniz sürece yemenizde bir sıkıntı yoktur . Ancak bazı kadınlar yenmeyecek gıdaları aşerir bu duruma Pika ismi verilir. Vücuttaki mineral eksikliğinin buna neden olduğu düşünülmektedir. Bu gibi durumlarda ilk önce doktorunuza başvurmanızı öneririz…

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort